Председница скупштине Србије Ана Брнабић истакла је данас у Женеви да агресија НАТО-а на Савезну Републику Југославију, која је почела на данашњи дан пре 25 година, представља оштар пример директног кршења основних принципа и правила међународног права, укључујући Повељу Уједињених нација и све друге императивне норме које забрањују употребу силе.
Брнабић је у говору на 148. Скупштини Интерпаламентарне Уније навела да је приморана да се позабави тим „питањем од дубоког значаја“ које, не само да је дубоко утицало на нацију, вец́ је и тестирало саму структуру међународног права и темељне принципе који, како је истакла, управљају нашим колективним суживотом.
„Овај чин агресије на суверену државу, која није ни ногом крочила на територију друге земље, признат чак и од стране НАТО-а и његових држава чланица као незаконит по међународном праву, а парадоксално сматран легитимним, био је један од најкритичнијих момената у новијој историји када су отворено кршене утврђене норме међународног понашања”, истакла је Брнабић.
Подсетила је да је произвољна употреба оружане силе, без изричитог одобрења Савета безбедности УН, недвосмислено забрањена, осим под строго одређеним условима самоодбране, што, како је истакла, тада није био случај.
„Акције НАТО-а против Савезне Републике Југославије створиле су опасан преседан који и даље угрожава сам поредак успостављен Повељом УН“, рекла је она и додала да је тај чин донео бројне последице.
Према њеним речима, „противправна НАТО агресија која је нанела огромне патње и разарања Србији“, резултирала је каснијим једностраним проглашењем независности од стране Приштине 2008. године, што је представљало даље кршење међународних норми, Повеље УН и Савета безбедности УН. Резолуција 1244.
„Важно је нагласити да ови догађаји представљају отварање Пандорине кутије, ослобађајући далекосежне последице које су се осећале далеко изван наших граница годинама и деценијама које следе. Ми смо, без икакве сумње, сведоци таласастих ефеката тих катастрофалних догађаја који се данас одвијају широм Европе и шире“, истакла је председница Народне Скупштине Србије.
Каже да је данас, док тензије ескалирају и назире се „авет глобалних сукоба“, императив да „учимо из историје и удвостручимо напоре да спречимо такве катастрофалне исходе“.“Сви широм света, без обзира на своју величину и моц́, морају непоколебљиво да се придржавају принципа међународног права, поштујуц́и, под било којим и свим околностима, суверенитет и територијални
интегритет међународно признатих земаља, чланица Уједињених нација, као основно начело међународног права“, наводи Брнабић.
Поручила је да су право, неговање дијалога и сарадње „једини пут ка одрживом миру и стабилности“.
Наглашава да, без обзира на међународно присуство и Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, Срби на Косову и Метохији трпе тешке услове, а да им забрана коришћења српске валуте, динара, онемогуц́ава приступ основним ресурсима попут пензија, плата и социјалних давања.
„Током протеклих годину дана, 13 одсто српског становништва било је принуђено да побегне са Косова и Метохије. Док разговарамо, породице размишљају о томе“, истакла је Брнабић.
Навела је да јој је част да се први пут обрати на форуму са, како је рекла, тако дугом традицијом и значајном улогом, као што је Интерпарламентарна унија.
„Донедавно сам била председник Владе Србије у три мандата и у потпуности намеравам да све своје вештине и искуство искористим како бих унапредила и додатно ојачала парламентарну демократију широм света, као и да негујем вредности које ова организација одржава 135. година“, истакла је Брнабић.
Навела је да чврсто верује да је равноправност земаља, међусобно поштовање и уважавање и слободна размена мишљења апсолутни темељ међународних односа, а да у ери обиљеженој брзим променама и сложеним изазовима важност парламентарне дипломатије не може бити прецењен, те да свет треба водити ка будућности у којој дијалог надмашује раздор, а разумиевање замењује сукобе.
„Мир. Чини се да светски мир никада, у протеклих 80 година, није био крхкији него данас. Зато треба да запамтимо да: мир зависи од поштовања међународног права“, рекла је Брнабић и додала да у недостатку тог поштовања превладавају они са већом војном моћи или они који имају мање да изгубе -водец́и свет у сталне ратове, губитак живота и нестабилност.
Ana Brnabić poručila opoziciji: Pokažite poštovanje makar danas
Преузмите андроид апликацију.