Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присуствовао је свечаном отварању Међународног сајма образовања „Путокази”, који се одржава по 19. пут, а намењен је ученицима завршних разреда основних и средњих школа и окупља институције које представљају више од 500 образовних профила. Један од основних циљева ове манифестације јесте да представи свеобухватну понуду средњег, вишег и високог школства у Србији, али и из иностранства.
-Оно што са сигурношћу можемо рећи о образовању у Србији јесте да је доступно сваком детету, да нуди лепезу избора за младе. У наредна три дана на овом сајму и штанду Министарства просвете, представићемо разноликост и могућности које нуде установе образовања. Посетиоци ће имати прилику да виде на који начин се ради са децом у школама и предшколским установама. Данас смо у Новом Саду, Војводини, у којој је више него у целој Србији видљива још једна посебна значајна вредност нашег образовног система, а то је образовање на језицима националних мањина.
На овај сегмент нашег образовног система смо веома поносни, јер он обезбеђује за националне мањине оно што ниједна земља не обезбеђује за своје грађане. Преко 38.000 ученика наше земље користи своје уставно право, да се образује на свом језику. Подсетићу да се настава на језику националних мањина реализује на два начина. Фокус Министарства јесте да се школама ојача њихова васпитна улога, да они уз породицу буду кључни моменат и ослонац за младе. Истакла бих да брига о младима, није искључиво надлежност Министарства просвете. Право и обавезу да се бавимо децом, младима и њиховим образовањем, имамо сви – рекла је проф. др Славица Ђукић Дејановић.
Први човек Града нагласио је да из године у годину овај догађај прераста у важно место сусрета вредних младих људи.
-Град Нови Сад је омогућио учешће свих средњих школа са територије Новог Сада на Сајму, како би се ученици завршних година упознали са образовним профилима у понуди. Сви окупљени учесници васпитно-образовног процеса несумњиво препознају путоказе савременог доба у којем све економије света, улажу у знање. Желим да истакнем да подаци из претходних година показују да је наш град место које по бројним параметрима има тенденцију раста, да у њега највише долазе млади да би студирали, пронашли посао или засновали породицу. У циљу унапређења услова у предшколском и школском систему, Град Нови Сад је у 2024. године издвојио износ од 8,2 милијарде динара. Ако знамо да у 2012. години овај износ био нешто већи од две милијарде динара, јасно видимо значај Новог Сада управо на образовању- нагласио је Ђурић.
Подсетио је да је у периоду од 2012. до 2024. године изграђено осам нових предшколских установа, док је 17 објеката реконструисано. Такође, напредује изградња основне школе на Југовићеву, као и изградња потпуно новог објекта основне школе “Милош Црњански”.
-У сарадњи са Покрајином у току је изградња фискултурне сале на гимназији “Лаза Костић”, као и изградња сале у основној школи “Десанка Максимовић” у Футогу. Град и у овој години финансира набавку бесплатних уџбеника за ученике првих разреда, традиционално додељујемо Видовданске награде ученицима основних и средњих школа за изузетне резултате, шаљемо најбоље основце на путовање на Крф. Поред рекордних улагања у образовање, активне су и мере политике у области запошљавања које град спроводи.
Преузмите андроид апликацију.