Почетна > Србија
Србија

Компанија AstraZeneca отворила нови пословни простор у Београду

Биофармацеутска компанија AstraZeneca отворила је данас у Београду свој нови пословни простор у Navigator Bussines Centeru у улици Милутина Миланковића 1и.
Фото: Freepik/jcomp

Отварању новог пословног простора ове компаније присуствовали су заменик председника за област Централе и Источне Европе и регион Балтика у AstraZeneci Ханс Сијбесма, директорка кластера те компаније за Балкан Ксенија Пурковић, као и амбасадор Велике Британије у Србији Едвард Фергусон и први секретар Амбасаде Шведске у Србији Бјерн Клавеј.

Компанија AstraZeneca данас је обележила и 25 година од спајања компанија Astra и Zeneca.

Како је речено на обележавању, компанија AstraZeneca је 1999. спајањем шведске Astra AB и британске Zeneca групе, постала једна од највећих светских фармацеутских компанија.

Наглашено је и да као глобална иновативна биофармацеутска компанија, има кључни допринос у проналажењу, развоју и дистрибуцији иновативних лекова у важним подручјима здравствене заштите, укључујући кардиоваскуларне, бубрежне и метаболичке болести, болести респираторног система, инфламаторне и аутоимуне болести, као и област онкологије.

У Србији се AstraZeneca фокусира на кардиоваскуларне, бубрежне и метаболичке болести, као и онкологију и респираторне болести и имунологију.

Представништво ове компаније у Србији постоји од 28. децембра 1978. године.

У септембру прошле године председница Владе Србије Ана Брнабић и Ханс Сијбесма потписали су Меморандум о разумевању у оквиру пројекта BIO4 кампус.

Сијбесма је данас рекао да ће у склопу те сарадње, AstraZeneca спровести три стратешки важне иницијативе, од којих је једна договор о подршци генетичким тестирањима за BRCA мутације код пацијената са раним облицима рака дојке, коришћење вештачке интелигенције у скринингу за рано откривање рака плућа и успостављање одељења за истраживање и развој у земљи у блиској будућности.

Директорка Балкан кластера AstraZeneca Ксенија Пурковић казала је да је мисија те компаније да пацијенте стави на прво место и омогући им бољи приступ иновативној терапији.

„Само у 2023, успели смо да подржимо дијагностику за пацијенте вредну 300.000 долара и тиме допринели здравственом систему осигуравајући донацију лекова вредних више од милион долара“, рекла је она.

Пурковић је додала и да је тим AstraZenece засадио и више од 4.000 стабала, спровео бројне хуманитарне иницијативе попут пчеларства, чишћења паркова, као и донација одеће за бескућнике.

„Циљ нам је да до 2025. постигнемо да наша флота возила буде 100 одсто електрификована, што је изазован, али важан корак ка одрживој будућности“, нагласила је она.

Пурковић је навела и да компанија AstraZeneca у Србији тренутно запошљава више од 100 људи, а да глобално има преко 65.000 запослених и да је присутна у више од 100 земаља света.

Valjevo i Beograd sve bliži: Radovi na brzoj saobraćajnici (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.