У данашњем свету, где је технологија постала неизоставан део наших живота, поставља се питање – како се носимо са овом константном присутношћу дигиталног света у нашем свакодневном животу?
Према недавним истраживањима, просечан корисник проводи око 3 до 4 сата дневно на свом паметном телефону, што је готово четвртина целокупног времена проведеног у будном стању.
Занимало нас је какав утицај технологија има на наше Новосађане.
Ана (25), маркетиншки стручњак, дели своје виђење: „Технологија је као продужетак моје руке. Све радим преко телефона – од обављања пословних састанака до организовања вечере са пријатељима. Понекад се осећам као да не могу без ње, али истовремено, свесна сам потребе за дигиталним детоксом.“
Марко (30), програмер, додаје: „Као неко ко живи од технологије, могу рећи да је она мој најбољи пријатељ и највећи непријатељ истовремено. Док ми омогућава да креирам и остварим своје идеје, истовремено ме увлачи у зачарани круг сталне доступности и дистракције.“
Јована (22), студенткиња, износи своје виђење: „Технологија је постала начин живота за мене. Од „online“ предавања до друштвених мрежа, све се одвија преко екрана. Али, понекад се запитам колико је то заиста здраво и да ли губим везу са стварним светом.“
Кроз различите перспективе, закључујемо да је однос према технологији комплексна тема која захтева баланс између користи и потребе за свесним коришћењем дигиталних алата. Док нам технологија омогућава да будемо повезани и ефикаснији, важно је повремено се осврнути и поставити границе како бисмо очували ментално здравље и квалитет живота у реалном свету.
На основу изјава Ане, Марка и Јоване, можемо закључити да технологија има двоструки утицај на животе људи.
Док многи сматрају технологију неопходном и корисном, препознајући је као средство за обављање различитих свакодневних активности и професионалних задатка, истовремено су свесни њене потенцијалне негативне стране.
Иако нам технологија омогућава ефикасност и повезаност, поставља нас и пред изазове као што су прекомерна зависност, недостатак фокусираности и губитак аутентичних људских интеракција.
Свест о потреби за дигиталним детоксом и рефлексија о балансу између коришћења технологије и живота ван екрана постају све присутније у савременом друштву.
Преузмите андроид апликацију.