Супруга председника Србије, Тамара Вучић, свечано је отворила манифестацију „Свет жена“ која се одржава у Лозници.
Говорећи о приредби посвећеној женама, која се током месеца марта организује у овом граду са циљем промовисања и афирмисање стваралаштва жена у различитим областима, Тамара Вучић је на синоћњој свечаности истакла да свет жена није никакав изоловани свет, одвојен, независтан или свет који се супротставља неком мушком свету као да се ради о борби за превласт или доминацију, већ да је то један комплементаран допуњујући део у свету који, како је истакла, познајемо, који га надограђује како би богатство различитости показало сву своју лепоту.
Она је подсетила да је пре неколико дана учествовала на дипломатском форуму у Анталији у Турској, где су се учесници бавили сличном темом.
На том скупу, како је нагласила, могло се закључити колико су три именице, жене, мир и сигурност, које су и биле главна тема скупа, заправо блиске, а колико су баш оне често неправедно и занемарене.
Тамара Вучић подсетила је присутне на речи Махатме Гандија који је казао:
„Назвати жену слабијим полом је клевета; то је мушкарчева неправда према жени. Ако се под снагом мисли сила, онда заиста, жена је мање насилна него мушкарац. Ако се под снагом мисли морална снага, онда је жене немерљиво супериорнија. Зар нема бољу интуицију, зар се не жртвује више, зар није издржљивија, зар нема већу храброст? Без ње, мушкарац не би могао бити. Ако је ненасиље закон нашег бића, будућност је са женом“.
Она је казала да су најлепше стихове и најлепше речи дивљења и поштовања о женама написали управо мушкарци, препознајући женску снагу и енергију, али и ценећи женски допринос свету какав познајемо.
Тамара Вучић је подсетила да је тај допринос кроз историју често остао непризнат или недовољно цењен, наводећи као пример Милеву Марић Ајнштајн.
Она је указала да жене кроз историју често нису добијале простор да прикажу свој таленат и своју креативност, понекад су због тога бивале осуђиване, а неретко називане и различитим погрдним именима.
Подсетила је да се првом новинарком код нас сматра дама симболичног презимена, Марија Мага Магазиновић, прва библиотекарка, али и прва жена која је у тадашње традиционално и патријархално друштво довела модерни балет.
Наводећи њене врлине, прва дама Србије се запитала колико је храбрости и снаге требало да се упусти у једно такво путовање.
Списку жена које су мењале свет додала је и Мину Караџић, једну од ретко образованих жена тог времена, која је са својим оцем путовала и помагала му у пословним активностима.
Подсећајући на жене које су се избориле за своје место у свету и у историји, Тамара Вучић је истакла да им је заједничко образовање, те да једино образовањем жене могу достићи жељену позицију са које могу да да мењају свет.
Зато је младим дамама поручила да вредно упијају знања јер једино тако могу развијати свој таленат и својој креативности допустити да полети.
Под тим се, како је нагласила, не подрзумева само формално образовање, него упијање знања које тако постаје игра у којој онај који слуша и пита постаје победник и у којој нема губитника.
Тамара Вучић је подсетила на мудост једног човека који је недавно рекао да много грешимо кад кажемо да иза сваког успешног мушкарца стоји успешна жена, јер уствари, поред сваког успешног мушкарца стоји успешна жена.
Указала је да то значи да морамо да мењамо призму кроз коју посматрамо свет око себе и додала да су се неке ствари и погледи толико одомаћили, да их више уопште не доводимо у питање, а заправо треба да буде супротно, попут неутемељених схватања да је жена жени непријатељ.
Предстојећи празник, Осми март, не сме да буде дан у којем треба од мушкараца нешто да очекујемо него од себе, а то, како је нагласила, подразумева више солидарности, не само међу женама, већ и међу мушкарцима и на томе треба да радимо ако желимо да градимо бољи свет и бољи живот за све нас.
Солидарност и заједништво – нека то буде порука за сам крај, закључила је Тамара Вучић на отварању манифестације Свет жена у Лозници.
Преузмите андроид апликацију.