Запослени има право на исплату отпремнине због одласка у пензију, али ово право му није дато безусловно, како то многи мисле, већ се примењује уз одређена ограничења која постоје у односу на статус у којем се привредно друштво налази.
Првенствено, законодавац прави разлику у ситуацији када се привредно друштво налази у поступку стечаја. У таквој ситуацији Закон о раду прописује да запослени има право на исплату отпремнине због одласка у пензију у календарској години у којој је отворен стечајни поступак, али само ако је право на пензију остварио пре отварања стечајног поступка, објашњава Вукашин Вуковић, сарадник у адвокатској канцеларији „ПЦ лоу”.
„Запослени у том случају има право на новчани износ из овог основа, али не и ако се услови за одлазак у пензију стекну након отварања стечајног поступка и током његовог трајања. Закон се не бави питањем исплате отпремнине због одласка у пензију, нити прописује било каква ограничења у погледу исплате у привредном друштву које се налази у поступку ликвидације, као што је то случај с поступком стечаја. И судска пракса је јако сиромашна када је у питању наведена ситуација“ истиче Вуковић, додајући да када се има у виду природа поступка ликвидације (тј. да је реч о поступку престанка привредног друштва, када друштво има довољно средстава за намирење свих својих обавеза), мора се обратити пажња на више фактора, а најпре на то да ли привредно друштво има довољно средстава да исплати своје обавезе према запосленима, укључујући и ту обавезу и отпремнину.
„Ако је привредно друштво у стању да испуни своје обавезе, позитивни прописи не предвиђају ограничење да запослени своје право на исплату отпремнину приликом одласка у пензију и оствари“ наводи Вуковић.
Иако отпремнина по својој правној природи има карактер осталих примања, да неће доћи до њене исплате запосленима који право на одлазак у пензију остваре током стечајног поступка указује више ствари.
Пре свега, истиче он, на то упућује и Закон о раду, који јасно предвиђа које су то ситуације када ће запослени имати то право, а то свакако није ситуација када запослени услове за пензију оствари након отварања стечајног поступка.
„На то упућује и судска пракса која стоји на становишту да запослени, с обзиром на природу стечајног поступка, немају право на примања по основу отпремнине за одлазак у пензију. То је тако, без обзира на то што им и Закон о стечају даје право да током стечајног поступка под одређеним условима остварују право на одређена примања која имају карактер осталих примања, какво обележје уосталом има и отпремнина за одлазак у пензију“ набраја Вуковић.
Преузмите андроид апликацију.