Почетна > Србија
Србија

Вечерас ванредна седница СБУН о КиМ, Србију представља Вучић

У Савету безбедности Уједињених нација вечерас ће, на захтев Србије бити одржана ванредна седница о Косову и Метохији на којој ће се члановима Савета обратити председник Србије Александар Вучић.
Фото: Танјуг/AP Photo/Mary Altaffer

Седница ће се одржати у 15.00 часова по локалном, односно 21.00 по средњеевропском времену.

Та седница је заказана на захтев Србије која је то затражила у понедељак због ситуације на Косову и Метохији, а у захтеву се између осталог истиче да је актуелна ситуација у оштрој супротности са Повељом УН и Резолуцијом СБУН 1244 и која је такве природе да захтева одржавање посебне седнице Савета безбедности.

У захтеву, који је предат мисији Гвајане, која тренутно председава СБ, наведено је да је он у складу са чланом 35 Повеље Уједињених нација и чланом 3 Привременог пословника Савета безбедности УН (Provisional Rules of Procedure of the Security Council (S/96/Rev.7.

Уколико се све земље чланице сложе СБУН би могао да осуди Приштину због свих дешавања на КиМ, међутим, за доношење неке одлуке или резолуције неопходна је сагласност свих чланица.

Последња седница СБ на којој је разматран извештај УНМИК-а о ситуацији на КиМ одржана је 23. октобра прошле године и на њој је Србију представљала премијерка Ана Брнабић.

Савет безбедности Организације уједињених нација је најважније тело Уједињених нација, задужено за одржавање мира и безбедности у свету и једино у тој организацији које има овлашћења да доноси одлуке (резолуције) које чланице морају да поштују.

Сталне чланице СБУН су Кина, Француска, Руска федерација, Велика Британија и Сједињене Америчке Државе, док се 10 несталних чланица бира на двогодишњи термин.

Тренутне несталне чланице СБУН су Алжир, Еквадор, Гвајана, Јапан, Малта, Мозамбик, Република Кореја, Сијера Леоне, Словенија и Швајцарска.

Од тренутног састава СБУН, пет земаља није признало КиМ и то Русија, Кина, Еквадор, Алжир и Мозамбик.

Некадашњи амбасадор при УН Бранко Бранковић рекао је за Танјуг да је у овом тренутку рано говорити какав ће бити резултат седнице, али да већ обећава чињеница да се састанак СБ одржава.

„За то је потребно да се све земље сагласе с тим. Тешко да би ишле на СБ, а да неће нешто да произведу што би могло да буде на неки начин позитивно, како би се смириле страсти на Косову“, рекао је Бранковић.

Бранковић очекује да ће СБ УН доћи до закључка да одлука о укидању динара мора да се поништи све једно да ли ће резултат седнице бити представљен кроз резолуцију, саопштење председника савета, саопштење целог савета или саопштење генералног секретара.

Он је појаснио да је Србија поднела захтев по члану 35 Повеље УН, али у вези с чланом 34 који каже да СБ може да разматра свако питање које може да угрози мир и међународну безбедност.

U toku obuka brodskih ronilaca u Rečnoj flotili

Преузмите андроид апликацију.