Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Аларм за све оне са јаком главобољом: Зоран Круљ, из Хитне помоћи, открива шта је могућ узрок и САВЕТ за све са овим проблемом

У протекла четири дана ниво интервенција у Заводу за хитну медицинску помоћ се повећао, у просеку се креће преко 110 за 24 сата, истакао је Зоран Круљ, портпарол новосадске Хитне помоћи и објаснио како на грађане утичу нагле промене времена.
Фото: nsuzivo.rs/pexels/elements.envato.com

Он наглашава да су од хроничних пацијената посебно угрожени плућни, кардиолошки и неуролошки пацијенти.

– Оно што смо приметили је сиптоматологија од стране система органа за варење, које се карактеристично за погоршава с пролећа, а очигледно на овако високим температурама и ти пацијенти лоше реагују. Млађа узрасна категорија становништва до 35 година, чешће позива хитну помоћ по први пут, а по први пут се региструје висок кривни притисак. Ти пацијенти се најчешће жале на упорне главобоље, вртоглавице, несвестицу и врло велику раздражљивост. То су пацијенти без терапије, односно пацијенти који до тада нису лечени од те болести – истакао је Круљ.

Портпарол наглашава да је акценат на тој популацији, јер поред нагле промене времена узрок може бити смањена физичка активност током овог доба године, већи унос хране, а код особе које имају генетску предиспозицију да се раније испољи артеријска хипертензија као обољење.
Фото: НС Уживо

–  Она може бити опасна код млађе популације, зато што организам није припремљен на такве вредности високог крвног притиска, за разлику од хроничних пацијената. Хронични пацијенти знају како да препознају и толеришу висок крвни притисак. С обзиром на обиље респираторне инфекција које сада владају, вирусних инфекција, као и бројних других обољења који су праћени температуром, може се сврстати у те симптоме. Пацијенти то врло често преписују умору, као и недостатку сна, а заправо је у основи висок крвни притисак – истакао је Круљ и додао:

Такви пацијенти би требало да посете свог изабраног лекара, затим и ураде кардиолошки преглед са даљом дијагностиком, да контролишу своју физичку активност, исхрану.

– Савет је да се такве вредности крвног притиска контролишу у раним јутарјим часовима, одмах по устајању без започињања било какаве активности и да се бележе у вечерњим часовима, тако да се редовно прати неколико дана, како би се видело да ли је то тренутна осцилација крвног притиска. Када пацијент падне и изгуби свест то је једна од најчешћих ситуација у којима долази најчешће до загушења срчаних крвих судова, који доводе до пуцања крвних судова и изливања крви у мозак. То је симптоматологија једне нелечене, непрепознате артеријске хипертензијје која као таква представља ризик – рекао је Круљ.

Када је у питању дечија популација у педијатријским амбулантама Круљ открива да је забележен изузетно висок број прегледаних најмлађих суграђана, велик број респираторних инфекција, пацијенти се најчешће жале на високу температуру, кашаљ, велики кашлља, ковид, као и бројне инфекције које се у колективу шире.

„Festival ljubavi“ od 07. do 24. februara na platou ispred Promenade

Преузмите андроид апликацију.