Ново насеље или Бистрица? Док Новосађани у већини случајева кажу једно, градски документи често се косе са њиховим називом, а читава „конфузија“ настала је 1992. године.
Наиме, те године Град је званично усвојио име Бистрица за овај кварт, који су до тада грађани називали Ново насеље.
Новосађани, ипак, тај назив нису прихватили, па ћете често у разговору, на огласима и слично, чути да се се овај део града назива управо Ново насеље.
И док је назив „ново насеље“ потекао „из народа“, јер је у питању просто био нови део града, назив Бистрица има дужу историју која почиње већ у 16. веку.
Село са овим називом, тачније називом „Bisstritz“, уписано је у карту картографа Лазаруса давне 1528. године, преко пута Петроварадина. Овако обележено место налази се на још неколико карти, али тачна локација овог историјског села према границама данашњег Новог Сада није позната.
Као што многи знају, реч бистрица се кроз историју користила за називе бистрих, брзих река и потока, па је логичан закључак да је исто било и на овом локалитету.
У многим случајевима у Србији и региону је тако и остало, па код нас постоји више река Бистрица – притока Ибра, Нишаве и Власине, ту су и Призренска Бистрица, Дечанска Бистрица, Пећка Бистрица на Косову и Метохији, као и две Бистрице у БиХ, притоке реке Врбас и Дрине.
Као река, Бистрица постоји и у Словенији, Црној гори, Албанији, Пољској, Русији, Украјини, Румунији, па чак и Грчкој.
Што се места и квартова тиче, Нови Сад није једини у границама Србије са својом Бистрицом, имају је и Лазаревац, Лепосавић, Лесковац, Петровац на Млави, Црна Трава и Нова Варош.
Novosađani izglasali: Žele skijalište na Fruškoj gori – evo kako je to nekada izgledalo (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.