Почетна > Путовања
Путовања Свет

Француска: Стопама Винсента Ван Гога

Један од највећих сликара свих времена, Ван Гог, рођен је 1853. године у Холандији, али се са 33 године преселио у Париз, где је с почетка сликао портрете познаника и пријатеља, мртве природе, сцене са Монмартра из са обале Сене. У Француској је провео остатак свог живота, а и данас се могу обићи места која је посебно обележио својим присуством, и која су њега обележила и инспирисала.
Фото: Unsplash/Anthony Delanoix
Париз

За Париз је славни сликар говорио да је “један једини”, и да колико год да живот у њему може постати тежак, сматрао је његов, а и генерално француски вазгух – лековитим и како је знао да каже “добрим за мозак”.

У престоници Француске провео је две године које су имале значајан утицај на његову уметност и лични развој. У то време Париз је био центар уметничке авангарде и интелектуалне активности што је сликара привукло да истражи и изрази своју уметничку визију. У град је стигао 1886. године, након што је напустио Холандију.

Живео је на различитим локацијама, укључујући Монмартр и Монпарнас, који су били епицентри уметничког живота, а које и данас вреди посетити због њихове аутентичности. Монмартр је у време славног сликара био познат по својој уметничкој заједници и боемском духу, а Ван Гог је био привучен његовим живописним улицама, и радо проводио време у кафеу Café du Tambourin.

Ту је имао и прилику да се дружи са другим уметницима, укључујући Пола Гогена, Емила Бернарда и Анрија Тулуз-Лотрека. Њихове интеракције и размене идеја утицале су на сликаров стил.

Фото: Unsplash/Kevin show

Ван Гог је такође редовно посећивао Лувр, где је проучавао дела старих мајстора и црпео инспирацију за свој рад. Данас у Паризу Ван Гога ипак нећете пронаћи у Лувру. Незаобилазно место за љубитеље сикара требао би бити музеј Орсај који чува чак 24 његове слика, између осталих “Звездано небо” и слику његове собе из Арла.

Арл

Градић у Прованси, Арл, играо је значајну улогу у животу и раду чувеног сликара, будући да је баш у њему створио нека од својих најпознатијих дела. Ван Гог је дошао у Арл 1888. године, у потрази за посебном светлошћу и бојама јужне Француске, како би обогатио своју уметност.

Фото: Unsplash/C valdez

Током свог боравка у Арлу био је фасциниран оближњим пејзажима, архитектуром, али и свакодневним градским животом. Током нешто више од две године колико је овде живео, насликао више од 200 слика и цртежа. Једно од најпознатијих дела из овог периода је слика „Тераса кафеа ноћу“, која приказује кафе „Le Tambourin“ на Place du Forum.

Друга позната слика је „Звездана ноћ“, која открива небо изнад Арла у његовом карактеристичном постимпресионистичком стилу. Ван Гог је овде насликао и серију аутопортрета истражујући кроз њих своју унутрашњу борбу и емоционалну патњу. Његови радови из овог периода често су карактерисани јарким бојама, изражајним потезима и интроспективним мотивима.

Фото: Unsplash/Isaac D

Иако релативно кратак, боравак Ван Гога у Арлу заувек је обележио овај идилични градић. Данас се у њему могу обићи места која је славни сликар радо посећивао као што је поменути кафе и сам трг Place du Forum. Сем тога, ту је и његова статуа, као и Ван Гог фондација у којој се редовно одржавају тематске изложбе посвећене најславнијем локалном сликару. Позната “жута кућа” у којој је живео и коју је насликао уништена је у Другом светском рату.

Ouver-sur-oaz

Последња станица у животу Ван Гога је идилично село у близини Париза, Ouver-sur-oaz. ​​Смештено на обали реке Оисе, има посебно место у срцима обожаватеља Ван Гога јер је у њему славни сликар живео своје последње дане, али и себи окончао живот.

Фото: Unsplash/lobostudio-hamburg

Сликар је у село стигао у мају 1890. године, након што је напустио болницу у Прованси у којој се годину дана лечио од менталних болести. У Оуверу је живео у гостионици Равоуx, која и данас постоји као музејски објекат посвећен уметнику. Током свог боравка у овом селу, Ван Гог је био фасциниран лепотом пејзажа и околине.

Инспирисан природом, селима и људима које је сусретао, сликар је створио нека од својих најупечатљивијих дела. Слике као што су „Црква у Оуверу“, као и препознатиљиви прикази житних поља сведоче о његовој опчињености пејзажима овог подручја. Нажалост, и боравак у Оуверу био је кратког трајања. Ван Гог је преминуо у јулу 1890. године, само неколико месеци након што је стигао у село.

Иако је овде провео само 70 дана, успео је да наслика на десетине радова од којих нека од најпознатијих дела у историји уметности. Данас, Ouver-sur-oaz привлачи хиљаде туриста из целог света који долазе да посете места која су инспирисала Ван Гога и да оживе дух овог сликарског генија. Прелепи пејзажи изгледају као добро познати дежа-ву његових радова, те ће ово село захваљујући њему заувек остати запамћено.

Аутор текста: Н. К.

Harlem: Grad cveća u zemlji lala

Преузмите андроид апликацију.