Доцент Факултета политичких наука Стеван Недељковић изјавио је данас да је од кад су отпочели глобални економски проблеми, приметан пад подршке коју ужива амерички председник Џозеф Бајден међу америчким бирачима.
Он је за Танјуг рекао да су се касније та криза у поверењу и подршци коју актуелни амерички председник има пренели и на друге области, односно, додао је, те области су допринеле да њему константно опада подршка.
Недељковић је истакао да према анекетама које упућују на могуће исходе између Бајдена и бвшег америчког председника Доналда Трампа, види се да те анкете дају подршку Трампу.
„Оно што је њабитније, подршка у тим кључним, колебљивим државама које фактички одлучују исходе америчких избора, свакако јесте на страни Доналда Трампа, и то је оно што у овом тренутку значајно брине демократе. Демократи још увек у великом броју стају уз Бајдена, али нисам сигуран какав ће исход бити уколико оваква ситуација буде крајем априла или почетком маја. Можда би тада демократе могле да крену да размишљају о неком другом кандидату“, оценио је он.
Према његовим речима, грађани САД највиже замерају Бајденовој администрација то што се не бави свакодневним проблемима, јер, како је рекао, у овом тренутку долази до замора око приче о Украјини у САД.
„Американци још увек подржавају Украјину, али ако виде да се њихов економски стандард не побољшава, ако виде кризу на јужној граници, и ако све то указује да се на неки начин актуелна администрација не бави довољно питањима која брину Американце, а расипа енергију и снагу негде у иностранству, то није добра порука поготово у години избора“, објаснио је Недељковић.
Недељковић каже да је Тексас фактирчки изборна тема у 2024. години, не због самог Тексаса већ због имигртаорне политике.
Додаје да је имиграторна политика и обрзаовање нешто на шта ће републиканци и републикански кандидат Доналд Трамп свакако играти у 2024. години зато што верују да политички могу да профитирају на тим темама, и зато што се, по њиховом суду, администрација Бајдена не бави довољно тим проблемима које све више брину Американце.
„Ако посложите неке теме које брину сваког амерчког грађанина, то су економија, имиграција, здравствена заштита и образовање. У три од ове четири теме, значајно већу подршку у овом тренутку уживају републиканци него демократе“, навео је он.
Недељковић сматра да је амерички став по питање одлуке Приштине о забрани динара на Косову и Метохији поприлично јасан, али до једне мере суздржан, очекујући наредне кораке администрације у Приштини.
„Мислим да САД у овом тренутку вагају. Да се није догодила Бањска, мислим да би та реакција САД била још одсечнија. Сада је јасна, али рекао бих да је умерена, нешто умеренија него што бисмо ми то волели“, оценио је он.
Orban rekao da je bio „priteran uza zid“ da odobri pomoć EU Ukrajini
Преузмите андроид апликацију.