Почетна > Србија
Србија

Ступар: Предлог враћања војног рока осмишљен на основу процене окружења Србије

Бивши начелник пешадије Војске и председник Удружења ратних добровољаца Србије 1990.-1999. генерал Милорад Ступар изјавио је данас да је предлог Генералштаба Војске Србије за враћање обавезног војног рока осмишљен на основу укупне процене безбедносног окружења Србије и настојања неких земаља да од Србије отргну једну шестину њене територије, односно да аутономну покрајину Косово и Метохију прогласе независном.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

„Ја сам јуче испред ветерана, на позив министра Вучевића, који тражи мишљење око обавезног служења војног рока нас ветерана, дао и наш предлог како би испред врховног команданта до 1. маја имали прегледнију слику о доношењу исправне одлуке. На састанку ком сам јуче присуствовао имам позитивно мишљење о јединству државног и војног руководства који желе да реализују оно што је записано, а то је да је ова земља војно неутрална, да гради кооперативну безбедност и да развија концепт тоталне одбране“, рекао је он за Танјуг.

Ступар наводи да је у циљу развоја концепта тоталне одбране враћање обавезног служења војног рока као базе за попуну професионалне војске, али и резервног састава, односно за попуну јединица полиције у МУП-у за цивилну заштитиу.

Према његовим речима, предлог који је изнео начелник Генералштаба Војске Србије подразумева основну обуку за специјалности и обуку послуге одељења, и додао да се обука тражи због тога што је у војсци уведено неколико нових борбених система који захтевају младе људе који се обучавају на тим новим борбеним системима.

„Други задатак је подмлађивање резервног састава имајући у виду да смо ми 13 генерација пропустили за попуну резервног састава. Детаље о томе ко ће и која генерација, донеће се 1. маја када сви донесемо предлоге. Наш предлог је до 25 година старости“, изјавио је генерал.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Према процени ветерана, Ступар каже да би враћање обавезног служења војног рока од 90 дана коштао Србију око 110 милиона евра, имајући у виду да је Војска уложила много средстава у одржавање инфраструктуре.

„Војска Србије сада има команду за обуку, као и три наставна центра у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу. Војска је са инфраструктуром спремна да прихвати први контигент војника. Истовремено су одвојена значајна средства за изградњу нових савремених смештајних капацитета, пре свега, као што је председник рекао, у градовима где је слабо развијена и привреда“, навео је он.

Једна од дилема је због чега нема довољно одзива младих људи који би се доброљно пријавили да служе војни рок, мислим да је то питање и за Генералштаб и за Војску, такође и за Министарство добране, изјавио је правник Милан Антонијевић.

„Други део је економски, колико је то економски оправдано, реновирати оно што је деценијама било запуштено и која се сврха свега тога. Ако ви у тако кратком периоду не задобијете никакве нове вештине, изгубите неколико месеци, како ће се то надокнадити младим људима који сада веома рано крећу да раде, запошљавају се, има ту неких професија које су итекако занимљиве за Србију, а које ће сада морати неколико месеци да проводе ван свега тога, како ће се разговарати са њиховим послодавцима“, навео је он за Танјуг.

Антонијевић сматра да треба радити на побољшању услова за официре и све оне који се активно укључују у војни састав, како би се млади људи одлучили да свој животни позив нађу у војсци.

„Кратке обуке које постоје са овим модерним системима ратовања, вама се подоста тога дешава и рат дроновима, неком техником за којом не треба 10 или 20 хиљада људи у редовном војном саставу“, оценио је он.

Према његовим речима, у доношењу одлуке око поновног увођења обавезног војног рока треба гледати и географију јер, како је навео, Србија није окружена земљама које је на било који начин могу угрозити, већ је окружена земљама чланицама ЕУ којима је у основи промоција мира и економског напретка, а не претња било ком од суседа.

„Није нам Русија на граници да бисмо се било чега плашили, већ земље чланице ЕУ које немају ни територијалне ни било какве друге претензије према Србији“, додао је он.

Антонијевић каже да уколико ова одлука буде донета у парламенту, младићи ће се масовно на позивати на приговор савести, и напомиње да треба одговорније да се приђе војном позиву и одлукама које могу имати далекосежне последице.

Rakić: Zabranom dinara na KiM, Kurti želi da što pre izazove iseljavanje Srba

Преузмите андроид апликацију.