Послови који су вези с компјутерима, обновљивим изворима енергије, вештачком интелигенцијом, безбедности на интернету биће и току 2024. године међу најтраженијим на тржишту рада.
У врху листа најплаћенијих, самим тим и најтраженијих занимања, већ сада се налазе софтвер девелопери. Просечна нето плата ових стручњака и програмера у Србији износи око 1.379 евра, док су јуниори плаћени око 844 евра, а сениори и више од 2.000 евра, показују подаци сајта „Стартуј Инфостуд”.
С тим се поклапа и званична статистика, јер најновији подаци о зарадама Републичког завода за статистику (РЗС) показују да су програмери и даље најплаћеније занимање код нас.
Њихова новембарска нето просечна зарада износила је 281.991 динар. Такође, запослени у сектору финансијске и делатности осигурања у просеку су примили по 129.424 динара, а највише у информисању и комуникацијама, по 219.466 динара.
За програмерима не заостају ни аналитичари података, а за њих има посла и у фирмама које нису примарно у вези са ИТ сектором, наводе у „Инфостуду”. Иако се мислило да ће вештачка интелигенција смањити потребу за креаторима дигиталних садржаја, већина директора маркетинга у великим светским фирмама каже да ће увећати буџете намењене креаторима.
Чак је и наше тржиште толико велико да они који имају шта да понуде врло лако дођу до клијената.
Што се тиче медицине, већ након средње школе и полагања стручног испита могуће је пронаћи посао као медицинска сестра или брат, а плате се крећу од 1.600 евра дo чак 4.400 евра.
И угоститељство је грана у којој увек има посла. Минимална плата конобара у Београду износи око 65.000 динара, али ако је посао у вези с неким престижнијим рестораном или хотелом, зарада може бити и удвостручена.
У нешто бољој позицији од конобара су кувари, који су веома тражени, нарочито током лета.
С друге стране, посматрано по делатностима, плате мање од републичког просека који је у новембру износио 89.956 динара, према подацима РЗС-а, имали су ангажовани у пољопривреди с просеком од 73.977 динара, потом у трговини, где је просечно примање износило 76.755 динара, саобраћају 79.270 динара, услугама смештаја и исхране 52.891, администрацији 80.436 динара, образовању 82.497 динара, уметности, забави и рекреацији 73.075 динара.
Преузмите андроид апликацију.