Америка страхујe да Русија не повуче уранијум, да престане да јој га продаје. Целу ситуацију многи оцењују неповољно по Америку. Русија је држи у шаци, Русија може да је уцењује и поставља услове.
САД су забраниле сав увоз руске нафте, течног природног гаса и угља. Али не подлежу санкцијама све испоруке енергије. Напротив, Запад је водио рачуна да не прекине доток критичних сировина. Дакле, Русија наставља да снабдева нуклеарним горивом своје „непријатеље“, а та зависност се никако не може превазићи и постаје опасна, наводи „Фајненшел тајмс”.
САД плаћају Русији милијарду долара годишње за извоз уранијума. Амерички рудници и фабрике одавно су запуштени, дуги низ година земља се ослањала на руски увоз. Сада се ова зависност у Белој кући сматра претњом националној безбедности. Али подићи сопствену производњу од нуле, није тако лако.
Према подацима Агенције за снабдевање Еуратома, Русија има више од половине светских капацитета за обогаћивање уранијума. Она снабдева горивом 50 одсто реактора у свету.
Према прогнозама тржишта обогаћивања, Русија ће обезбедити до 30 одсто светских залиха обогаћеног уранијума до 2035. године. Удео Русије у увозу уранијума у САД је више од 30 процената.
У првој половини 2023. године САД су од Русије купиле 416 тона уранијума, што је 2,2 пута више него у истом периоду 2022. године. У наведеном временском периоду Русија је од продаје уранијума САД зарадила 696,5 милиона долара, што је била максимална вредност од 2002. године.
Још 1993. Вашингтон и Москва су ушли у Велики договор са уранијумом. У оквиру програма од мегатона до мегавата, Русија се обавезала да ће разградити и поново прерадити 500 тона уранијума а Сједињене Државе су обећале да ће купити ниско обогаћено гориво. Уговор је био на 20 година.
За то време, америчка нуклеарна индустрија је практично пропала. Затворена су неефикасна постројења за обогаћивање, није се улагало у модернизацију, а уранијум се наставио да увози.
Majkrosoft otpušta 1.900 zaposlenih u dve kompanije iz oblasti gejminga
Преузмите андроид апликацију.