Почетна > Србија
Србија

Ђукић Дејановић: Едукација просветних саветника о менталном здрављу од 2. фебруара

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић најавила је да ће од 2. фебруара стручњаци са Института за ментално здравље спровести тродневну онлајн обуку за 46 просветних саветника, који ће знања затим пренети педагозима и психолозима запосленим у основним и средњим школама.
Фото: Танјуг/Тара Радовановић

„Ментално здравље је изузетно важно и за безбедност у школама и за одвијање процеса предвиђених програмом васпитања и образовања. Најбољи стручњаци за ментално здравље одржаће едукацију, пре свега просветних саветника, њих 46, а знања која они буду стекли, документацију и пропратне материјале који ће им служити за даљи рад, они ће пренети свим нашим педагозима и психолозима“, рекла је Ђукић Дејановић за Танјуг.

Она је објаснила да ће педагози и психолози свој рад у школском окружењу усмерити на рано уочавање одређених специфичности деце, али и наставника, које могу утицати на атмосферу у школи, а са циљем превенције насилног и уопште неадекватног понашања.

„Циљ свих едукација везаних за ментално здравље је, заправо, превенција разбољевања, рано уочавање одређених специфичности деце, некада и наставника и родитеља, који директно или индиректно могу утицати на атмосферу у школи. Едукован педагог и психолог, за потребе детета, наставника и родитеља, како би се школски програми одвијали на најбољи могући начин. Циљ је да се превенирају одређене форме насиља и неадекватног понашања, да има што мање изречених мера кажњавања“, указала је Ђукић Дејановић.

Према њеним речима, план је да педагози превентивно комуницирају и са децом, наставницима и родитељима и да евентуално уочавају одређене специфичности, како би све нежељене последице могле бити спречене.

Ђукић Дејановић је додала да је реч о 2.600 педагога и психолога запослених у школама, који, иако кроз своје образовање имају знања из области менталног здравља, потребно је да имају знања и о томе како то треба да функционише у школском систему, који је специфичан.

„Имаћемо и програме провере, евалуације знања које они буду стекли, како би сам тај процес тимског рада, укључивања деце, родитеља и наставника у одређеним ситуацијама у саветодавни рад, у сугестије које треба да дају, био на највећем могућем нивоу“, рекла је министарка.

Они ће, додала је, радити свој посао, али уз стручна искуства која буду добили од Института за ментално здравље, преко просветних саветника који ће бити први ниво стицања одређених информација.

„Педагози и психолози су већ кроз своје образовање врло едуковани, али школска атмосфера изискује нека знања која стручњаци за ментално здравље и за организацију рада у школи треба да им додатно пренесу, како би њихов рад и њихова знања била на потребном нивоу“, рекла је Ђукић Дејановић.

Истакла је да је суштина тог рада да и дете и наставник и родитељ буду, у зависности од потребе, укључени у све процесе које иначе и педагог и психолог треба да раде када је њихово радно место школа.

План ове едукације настао је у оквиру Радне групе за подршку менталном здрављу и сигурности младих коју је формирала Влада Србије након трагедија у мају 2023. године, Министарство просвете је организатор и носилац свих активности, али је укључена читава Влада.

„Премијерка је практично највећи део свог ангажмана посветила раду комисије за ментално здравље у школама“, додала је министарка.

Srpska pravoslavna crkva i škole danas proslavljaju Savindan

Преузмите андроид апликацију.