Од избијања сукоба Израела и Хамаса у Појасу Газе пре више од три месеца и великог страдања палестинског становништва, на антиратним протестима појавио се симбол лубенице, које демонстранти носе на мајицама и користе као подршку Палестинцима на друштвеним мрежама.
Боје резане лубенице, са црвеном пулпом, зелено-белом кором и црним семенкама, исте су као оне на палестинској застави. Од Њујорка и Тел Авива до Дубаија и Београда, ово воће је постало симбол солидарности, окупљајући активисте који не говоре исти језик нити припадају истој култури, али деле заједнички циљ – солидарност и подршку палестинском отпору.
Лубеница има значајан историјски контекст за палестинско становништво на окупираним територијама након сукоба 1967. године, пише АП.
Након Шестодневног рата, израелска влада је забранила истицање палестинске заставе у Гази и на Западној обали. У Рамали је 1980. војска затворила галерију коју су водила три уметника јер су приказивали политичку уметност и радове у бојама палестинске заставе – црвеној, зеленој, црној и белој.
Тројица уметника су након изложбе одведена на разговор и према речима уметника и организатора изложбе Слимана Мансура, израелски официр му је рекао: „Забрањено је организовати изложбу без дозволе војске, и друго, забрањено је сликати у бојама палестинске заставе“.
Тај израелски фицир је поменуо лубеницу као један пример уметности која би прекршила војна правила, рекао је Мансур прошле недеље за АП.
Неколико пута је у деценијама након тога, званична палестинска застава била забрањена, али је лубеница „постала национални симбол“, тврди Мансур.
Лубенице су дуго биле главна храна у региону, а нека јела, попут популарне салате у јужној Гази, потичу од арапских бедуинских племена.
Млади активисти све чешће користе емоџи лубенице позивајући на прекид ватре у Гази. Емотикони могу збунити алгоритме за које заговорници кажу да их технолошке компаније користе да би потиснуле објаве са кључним речима као што су „Газа“и „Палестина“.
Још један разлог зашто би лубеница могла да одјекне: има семенке.
„Можда ћете успети да разбијете лубеницу. Можда ћете моћи да уништите воће, али семе је мало теже згњечити“ закључио је уметник Шон Ескарсига.
Од 7. октобра, Израел је ваздушним, копненим и поморским путем убио више од 24.000 Палестинаца, али се антиратни протести широм света настављају користећи, према речима Ескариге „слику која превазилази језик, која превазилази културу, која превазилази алгоритме и заиста допире до људи“.
Smanjuje se broj pušača u svetu, Evropa bi ih 2030 mogla imati najviše
Преузмите андроид апликацију.