Почетна > Свет
Свет

Беч: Да ли је уметност благотворна и како разликовати кич од уметности?

Посматрање „Бетовеновог фриза“ сликара Густава Климта позитивно утиче на расположење – посебно када истовремено свира Девета симфонија Лудвига ван Бетовена. То је показало истраживање које су спровели психолози Бечког универзитета.
Фото: Pexels/Pixabay

„Бетовенов фриз“ једно је од главних дела Густава Климта и сматра се једним од врхунских радова бечког Југендстила. Тема фриза односи се на Вагнерову (Рихард Вагнер) интерпретацију Девете симфоније. Три осликана зида у сутерену зграде Бечке сецесије чине повезану причу која представља људску чежњу за срећом.

За студију истраживачког тима под вођством Хелмута Ледера са Факултета за психологију у Бечу, посетиоци су позвани да посматрају фриз док слушају музику која је инспирисала ово уметничко дело – Бетовенову Девету.

Исход истраживања упоређен је са исходом групе људи који нису слушали музику током посматрања фриза. Резултат: уз музику се повећава уживање у уметности, а стрес се смањује. „Овде се ствара нешто што људе чини срећним и уздиже их“, каже Ледер.

Разликовање између кича и уметности

„Када се стимулишу два чула, на естетски, уметнички начин, то још више појачава естетско искуство. Такође смањује анксиозност или бригу. То је познато из опере, када се визуелни и плесачки моменат уклапа са музиком, то може довести до екстатичног доживљаја“, каже Ледер.

Истраживачки тим такође је утврдио да је кратка посета музеју од 14,3 минута код свих посетилаца, независно од музике, смањила страхове, стрес и негативно расположење.

„Уметност свакако има потенцијал да нам чини добро, али естетика има притом значајну улогу. „Жеља многих истраживача је да могу да потврде да је уметност благотворна, али још увек постоји премало истраживања која би то поткрепила“, објашњава Ледер.

На пример, требало би разликовати између кича и уметности: „Кич може брзо изазвати позитивне емоције, као што је леп приказ мачке, и права естетика, која иде дубље. Битан састојак осећаја да нам уметност чини добро је да имам осећај да ми се преноси нешто што може бити значајно за мене“, додаје Ледер. Резултати истраживања, објављени у стручном часопису „APA PsycArticles“, могу се проверити путем сопственог експеримента – уз слушалице које обезбеђује музеј.

Bečki muzej Belvedere predstavlja istorijat izložbi onlajn

 

Преузмите андроид апликацију.