Почетна > Србија
Србија

Знате ли у ком граду и које године је у Србији окићена прва јелка?

Обележавање Нове године има богату и интересантну историју, која нам показује различите обичаје и утицаје наше културе. Почетак прославе датира из Месопотамије, али обичај кићења јелке постаје популаран у нашим крајевима тек почетком 20. века под утицајем германске традиције.
Фото: Pixabay/ExposureToday

Док су прве јелке у свету украшавале аристократске породице, у Војводини, под утицајем Немачке, почео је прилив и обичај кићења јелки.

Ову традицију је нарочито омогућио Лајош Велђи из Суботице, оснивач првог заједничког бољегаштва, који је 1859. године окитио велико божићно дрво.


Симболика јелке, као зеленог дрвета, означава промене и нова доба, што датира од старих Словена и германских племена. Протестант Мартин Лутер допринео је уводењу ове радосне традиције, која је постала леп и весели обичај.

Оптимизам Лајоша Велђија из Суботице је додатно обележио кићење великог божићног дрвета у његовом заједничком бољегаштву, дешавању које је 1859. године осветлило празнични дух.

Иако је традиција Нове године била нехришћанска и паганска у Европи до средине 19. века, увођење грегоријанског календара и подршка католичке цркве допринела је прослави овог празника.

Оданде, обичаји и традиције обележавања Нове године развили су се у различитим културама и епохама.

Naslovi koje su Novosađani najviše čitali u 2023. godini – lista stiže pravo iz Gradske biblioteke

Преузмите андроид апликацију.