Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли спратност утиче на вишу цену некретнина?

О експанзији тржишта некретнина у Србији, али и у свету, пише се свакодневно. Централна тема, више него икада, сада су цене квадрата, које пробијају сва очекивања.
Фото: Unsplash/kmanni

У Нишу су за пола године цене квадрата ишле и до 40 одсто на горе, у појединим београдским општинама попут Миријева и до 10 процената, у Новом Саду 11 процената.

Агенти тврде да тражња никада није била већа, да се купује највише за кеш, али и да је мало станова по жељи потенцијалних купаца. Тврде да се разликују и жеље и ускуси, али да је и данас, у овој „чудној ери“ за некретнине приликом куповине и даље врло важна спратност.

Истина јесте да свака роба има свог купца и да се налази купац и за стан у солитеру на 10. спрату, али и за стан на 1. или 2. спрату.

Искуства агената говоре, међутим, да је најбоље поседовати стан на 2. спрату. Такве некретнине могу коштати до 25 одсто више него остале у згради, које су на „проблематичнијем спрату“.

Дакле, и 1. и 3. се слабије котирају, иако су златна средина у згради од четири или пет спратова. Аргументи за 2. спрат истовремено су бројни од тога да је до стана лако доћи без лифта, до тога да сте близу излаза, али и довољно далеко да вам прашина и бука не допире директно са улице.

Станови у средини су бољи и због изолације, некако сте „ушушкани“ међу комшијама на сваки начин, па је зими топлије, а лети хладније, а то значи и мање комуналије и трошкове струје.

Такође, лепши је поглед са терасе на другом него на првом спрату и боља је осветљеност.

С друге стране, некако је најмање пожељно поткровље и први спрат. У поткровљу зна бити и хладно и вруће у зависности од доба године, зна и да прокишњава, најчешће до врата нема лифта.

Први спрат, пак, многи избегавају, јер често имате осећај да сте на улици и да вам пролазник види шта имате у тањиру. Први спрат је на удару и због лопова, али и због буке и прашине.

Да је дешавање на нашем тржишту некретнина део ширег, глобалног тренда сведочи и податак да су цене некретнина у развијеним државама сада 10 одсто веће од вишегодишњег просека.

5 проверених финансијских савета прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.