Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Брачни пар који је стварао уметност: Легат Кароља и Злате Барањи у Темерину (ФОТО/ВИДЕО)

Брачни пар уметника, вајара и скулптора, Карољ Барањи и Злата Марков Барањи оставили су дубок траг у војвођанској међуратној скулптури а потом, у времену после Другог светског рата, керамици, керамопластици и керамосликарству.

Били су једни од пионира вајарства и керамике у Војводини.

Мада о раду Барањијевих, посебно оном између два светска рата, до данас не постоји целовита и систематична студија, бројни се текстови односе на њихово рано стваралаштво, а посебно на послератно деловање.

Карољ Барањи и Злата Марков Барањи, стварали су у време Пикаса, а Карољ је са Иваном Табаковићем понео Гран при 1937. године са Светске изложбе у Паризу. Карољев награђени рад “Икар“ красио је зграду фабрике авиона у Земуну.

Њихови радови улепшавају многе просторе, а између осталог и парк на Палићу где се налази и Златина скулптура „Јесење сунце“. У Темерину се могу видети две јавне скулптуре и један рељеф Кароља Барањија и Злате Марков. Испред Културног центра „Лукијан Мушицки“ у центру Темерина постављена је скулптура „Девојка која се чешља“, а испред основне школе „Кокаи Имре“ скулптура „Бик“.

Осим тога, њихова дела видљива су и у Новом Саду.

Заједно са супругом, Злата Марков Барањи је 1938-1940. године урадила медаљоне на фасади новоподигнуте палате Дунавске бановине са ликовима четири српске војводе из Првог светског рата (Живојин Мишић, Петар Бојовић, Радомир Путник и Степа Степановић) и краљева Петра и Александра. Они су 1945. године уклоњени, да би 2007. године били враћени на фасаду.

Фото: Градске инфо

Године 1938, Злата самостално израђује рељефе „Орач” и „Жетеоци” на фасади зграде тадашње Пољопривредне огледне и контролне станице у Новом Саду

О Барањевијима су писали домаћи историчари уметности и новинари, на српском и мађарском језику.

Након уређења објекта „Стара школа“ у Новосадској улици број 352 у Темерину, постављена је збирка радова брачног пара Барањи, а сви који то желе могу да посете изложбу свакодневно, уз претходну најаву доласка.

Етно кућа „Тајхаз” у Темерину – чувар традиције војвођанских Мађара (ФОТО/ВИДЕО)

 

Преузмите андроид апликацију.