Велелепни храм, посвећен Светом Герхарду, зидан је од 1860. до 1863. године и представља један од најрепрезентативнијих и најчувенијих објеката у Вршцу.
Храм је грађен по узору на средњовековни готски стил. Оно по чему се ова црква, сем своје величине, истиче су оргуље због којих је ова богомоља и својеврсна концертна дворана, где су до сада наступали многобројни хорови и познати оперски певачи.
Како је све почело?
Коначним опротеривањем Турака из предела Србије северно од Дунава и Саве, Вршац постаје део Тамишког Баната са средиштем у Темишвару. Почетком 18. у Вршац почињу да се досељавају Немци из долине Мозела. Они су били чувени виноградари, па захваљујући њима, овај кутак Србије је и данас познат по свом виногорју.
Досељавањем све већег броја католика, комшије Срби им поклањају земљиште, како би они могли да саграде себи богомољу.
Вршачка римокатоличка црква, може својом лепотом да се мери са било којим римокатоличким здањем на свету. Легенда каже да је непознати архитекта, имао идеју да црква буде висока колико је и дугачка. Ипак, првобитни план није остварен, па је црква Светог Герхарда висока 63 метра(тачније њени торњеви), док је дугачка 61 метар.
Петер Јохан Гајгер, професор Бечке академије уметности, насликао је 1863. године главну олтарску палу. Бочни олтар са представом Свете породице израдио је академски сликар Карл Гуч 1869. године.
Црква чувена по својим моћним оргуљама
У цркви се налазе и оргуље са два мануала и 52 регистра, израђена су почетком века 20. века, у радионици Леополда Вегштајна у Темишвару. Ове оргуље поседују чак 2.810 цеви, а њихово штеловање је изразито деликатан посао.
Danas se pušta u saobraćaj deo Moravskog koridora od Makrešana do Koševa
Преузмите андроид апликацију.