Природно је осећати јутарњу анксиозност с времена на време. Пословне обавезе, интервју за нови посао, обавезе у школи или заказан стоматолошки преглед могу бити разлог за повремену јутарње анксиозности. Међутим, неки људи је осећају чешће, и наизглед, без јасног узрока.
Без обзира да ли имате посла са општим анксиозним поремећајем или се само осећате мало исцрпљено, стручњаци процењују због чега можете бити „на ивици“.
Најчешћи симптоми јутарње анксиозности су:
-немир, осећај да сте „на ивици“
-раздражљивост
-умор
-знаци напада панике као што су стезање у грудима, напети мишићи, бржи откуцаји срца од нормалног или отежано дисање
-потешкоће са концентрацијом
-осећај празнине
-потешкоће у контроли бриге или нервозе.
Ниво кортизола је највиши ујутро
Не осећају се сви узнемирено када се ујутро пробуде, али није неуобичајено уколико се ви можда тако осећате.
– По мом искуству, анксиозност обично буде већа ујутру. Део осећаја анксиозности може се приписати кортизолу, хормону који је виши када се ујутро пробудите – каже др Алекс Димитриу са клинике Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine у Калифорнији.
Ваше навике спавања такође имају утицај
Доктор Димитриу објашњава да реакција на стрес „бори се или бежи“ престаје ноћу док спавате, али се можда неће смањити код људи са већим нивоом анксиозности.
– Ово може сугерисати да постоји накупљени стрес који је активан и током ноћи – истиче он.
Стални стрес може да доведе до осећаја панике када вам се аларм огласи, нарочито почетком недеље.
– Јутра, посебно понедељак ујутру, из истог разлога се сматрају посебно критичним периодом за срчане ударе – упозорава др Димитриу.
Технике дисања и физичка активност олакшавају симптоме
Ипак, себи можете помоћи на неколико начина и олакшати јутарњи осећај тескобе.
Физичка активност – Чак и ако је то само јутарња шетња, може побољшати ваше расположење, ублажити симптоме анксиозности, побољшати способност вашег тела да се носи са стресом и помоћи вам да се опустите. Издвојте време за себе најмање пет дана у недељи, 30 до 45 минута дневно.
Дубоко дисање и медитација – Одмах након буђења ове вежбе могу вам помоћи да пребаците пажњу са негативних и анксиозних мисли на своје тело и да га напуните енергијом.
Немојте се борити против мисли, ограничите им трајање – Ако сте нови у овим техникама самопомоћи и сматрате да је управљање јутарњом анксиозношћу много теже него што сте мислили, покушајте да подесите тајмер за бригу. Дајте себи временско ограничење од 10 минута да доживите та негативна осећања. Када се тајмер искључи, пређите на своје стратегије самопомоћи. Иако не можете очекивати да ћете једноставно „искључити“ своју анксиозност, овај приступ вам омогућава да признате своју забринутост и помаже вам да одредите тренутак када можете да пређете на бригу о себи.
Преузмите андроид апликацију.