Данас је светски дан телевизије, медија који је својом појавом променио свет. Ипак, чини се да млађа публика проводи време испред другачијих „малих екрана“, док гледаност телевизије остаје на оним старим генерацијама које су уз њу и одрасле.
Појава најпре мобилних телефона и лаптопова, а затим Јутјуба и стриминг сервиса попут Нетфликса, Хулуа, Дизни плуса и сличних платформи кроз последње две деценије задале су тежак ударац телевизији.
Иако 95% домаћинстава у Европи има ТВ уређај, телевизијски програм на недељном нивоу достиже око 85% становника старог континента.
Просечан Европљанин гледа телевизију 3 сата и 35 минута дневно у просеку, говоре подаци broadcast-networks.eu.
Ипак, време гледања телевизијског програма од 2010. константно је у паду, што је најосетније у САД, где је, примера ради, 2019. године време гледања телевизије дневно било на 3 и по сата, док је сада на 2 сата и 50 минута дневно, што нам говоре подаци сајта statista.com.
У Србији је телевизија још увек веома јак и популаран медиј, а најгледанији канал је РТС1.
Први канал РТС-а у 2022. години имао је просечан домет од 2.617.000 гледалаца дневно, Пинк је долазио до 2.047.900 држављана Србије, док је ТВ Прва дневно стизала до 1.980.100 малих екрана у Србији. Нешто мање имали су Хепи и Б92 који се налазе одмах иза, према подацима компаније Nielsen Audience Measurement.
Подази из целе Европе говоре да 91% гледаности ТВ програма долази кроз емитовање садржаја уживо.
Тако не чуди да је у Србији у 2022. години најгледанији догађај био фудбалски меч Светског првенства у Катару између Србије и Швајцарске, који је одигран 2. децембра.
Још један статистички податак вредан помена јесу просечне године ТВ публике.
Највећи број гледалаца телевизије јесте група људи од 60 година и више, а они такође испред ТВ екрана проводе највише времена, у просеку 6 сати или више.
Ипак, треба напоменути да статистика не може да прикаже активно гледање, те да се не може знати да ли је неко упалио ТВ само да „иде нешто у позадини“, или можда у току „гледања“ ТВ програма више гледа у телефон, него телевизијски програм.
Остаје да вас питамо, колико ви гледате телевизију?
Преузмите андроид апликацију.