Почетна > Србија
Србија

У Србији уведено 4.000 нових радних квалификација

БЕОГРАД, 24. августа (Танјуг) – Кроз пројекат „Развој интегрисаног система националних квалификација“ Европска унија је током претходне две године пружала подршку за успостављане Националног оквира квалификација Србије (НОКС), који је имао око 1.100 учесника, а чији је резултат 4.000 нових радних квалификација.
Фото: Unsplash/Scott Graham

Пројекатом је омогућено боље повезивање образовања и тржишта рада, отворено низ могућности за образовање одраслих и повезан је образовни систем Србије са системима других европских земаља.

Државна секретарка Министарства просвете, науке и технолошког развоја Маријана Дукић Мијатовић изразила је данас на завршној конференцији, велико задовољство због реализације пројекта који је трајао од фебруара 2019. године до данас, истичући да је пројекат уз бројне потешкоће и одлагања остварен, без обзира на епидемиолошку ситуацију.

„Захваљујемо се партнерима са којима смо синергично радили, ЕУ, Швајцарској агенцији за развој и сарадњу, Немачкој организацији ГИЗ и Европској банци за обнову и развој. Они су омоцућили да се пројекат вредан близу 1,4 милиона евра спроведе у нашој земљи“, изјавила је она Танјугу.

Дукић Мијатовић додаје да је на Пројекту било 1.100 учесника, а да је пандемија спречила многе представнике различитих институција да учествују у овој акцији.

Она је истакла да су резултати овог пројекта успостављање националног оквира квалификација и 4.000 нових квалификације, као и портал и регистар, односно електронска база националног оквира квалификација.

„Направљен је нови систем, с једне стране спрега економије, а са друге стране образовања. Овим системом млади ће моћи да се пронађу у квалификацијама и радним местима, миграције унутар земље и ван ње неће бити „камен спотицања“, а свако ће спрам своје квалификације моћи да нађе посао“, ракла је она.

Нагласила је да дуално образовање представља глобални тренд, а да је овај пројекат доказ да Србија иде напред.

Представници ресорног министарства и ЕУ на конференцији пружили увид у резултате постигнуте и протекле две године, али и објаснили значај НОКС-а из различитих перспектива за грађане, послодавце и друштво у целини.

„НОКС је систем у коме су пописане, по нивоима разврстане и детаљно описане све квалификације које се могу стећи кроз формално и неформално учење, а овај оквир омогућава да се прецизније евидентира квалификациона структура радне снаге и креирају тржишно релевантне политике у области образовања“, саопштили су организатори.

Наводе и да су пројектом успстављени стандарди НОКС-а, који подразумевају опис учења које је потребно достићи како би се стекла одређена квалификација и помоћу којих ће се вршити признавање претходних учења и вештина стечених кроз радно и животно искуство.

Иако је пројекат завршен, најављено је да ће се развој НОКС-а наставити, а да ће следећи изазов бити имплементација Закона о Националном оквиру квалификација у високом образовању.

Европска унија је највећи донатор у Србији, који подржава модернизацију система образовања и усклађивање са стандардима и праксама земаља ЕУ.

Од 2003. године, ЕУ је донирала Србији више од 100 милиона евра за унапређење предшколског васпитања и образовања и реформу средњег стручног образовања и образовања одраслих, као и за реновирање и опремање школа и факултета и подршку инклузивном образовању.

Још вести из категорије „Србија“ прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.