Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Oсновци “Mирослав Aнтић” школе и средњошколци Пољопривредне направиће зелену учионицу и оазу мира у дворишту

Основна школа “Мирослав Антић” из Футога и Пољопривредна школа са домом ученика из Футога, направиле су сарадњу вредну писања.
Фото: Vikipedija/Privatna arhiva/Ilustracija

Наиме, идеју је предложила учитељица Снежана Миловац, као координаторка еко тима ове основне школе, која је пожелела да се озелени један део школског дворишта који је празан, а са циљем да се деца освесте о биљкама и потребе да науче како се саде, а касније и негују. Немања Јовишевић, директор ОШ “Мирослав Антић” и Душан Гагић, директор Средње пољопривредне школе једногласно су рекли “ДА!”. А да акција буде још занимљивија јесте да је бивша ученица обе школе, а сада дипломирана инжењерка хортикултуре и професорка у Средњој пољопривредној школи, али и инфлуенсерка Милица Иванишевић, на Инстаграму познатија као „Horti.kulturno“, укључена у пројекат.

Чајанке за родитеље

– Само двориште школе изгледаће лепше и биће више биљака како би било и више кисеоника. Деца би имала простор на којем ће моћи да воде рачуна о биљакама и да их користе за израду хербаријума. Сама та површина би била и учионица на отвореном где би деца могла, кроз едукације из биологије, да имају часове. У плану је и израда малог расадника, где би деца могла да гаје зачинско и лековито биље које би могли касније да суше, па да праве и чајанке за родитеље- рекла је кроз осмех за НС уживо Иванишевић.

Фото: Приватна архива

Милица је направила идејно решење које ће бити реализовано од стране ученика. Избор биљака прати смену годишњих доба како би деца имала сликовит приказ у склопу свог дворишта шта се дешава са биљкама током њихове вегетације, кроз промене боје листа, цветање и давање плодова.

-Избор је пао на четинарске и лишћарске врсте биљака, као и неколико жбунастих врста, а морам да нагласим да су то биљке које не изазивају алергије и немају отровне плодове и цветове. Немају ништа што може да доведе до компликација касније. Циљ је да деца сама саде те биљке, односно свих 30 одељења Основне школе “Мирослав Антић” посадило би по једну или две саднице, који ће пратити развој кроз наредне године. Деци из Средње пољопривредне школе у Футогу, са смера хортикултуре, ово ће бити један вид праксе, односно огледно поље, где ћемо моћи да одлазимо до тог парка и пратимо њихов раст и развој.

Фото: Дневник
Хортикултура у експанзији- достиже врхунац тражености

Наша саговорница истиче да је биљака све мање у нашем окружењу, а без њих не можено. Деца се слабо сусрећу са значајем биљака, али треба пробудити свест да треба што више биљака садити где год може, речи су ове професорке.

-Они ће кроз цео процес садње схватити да оне морају да се чувају, биће им теже, на пример, да дођу до одлуке да им поломе грану или да чупају листове, јер су то сами урадили. Када сами нешто ураде више ће чувати. Хортикултура, као наука о биљкама, која је свеобухватна, сада је у експанзији, јер се све више ставља акценат на озелењавању и одржавању зелених површина. Сада достиже врхунац тражености, па је и вид упознавања са смером, да ученици основне школе схвате потребу за подизањем зелених површина.

Акција би требало да буде организована до краја новембра, јер је садња дрвенастих и жбунастих врста увек боља у јесен како би се биљке боље укорениле због периода мировања те имају и довољно влаге.

Osma međunarodna konferencija studenata građevinarstva, geodezije i arhitekture „coNStruction“

Преузмите андроид апликацију.