Генерална директорка Сава Центра Кристина Милинчић рекла је данас да је реновирање Сава Центра, у који је компанија Делта Холдинг уложила више од 118 милиона евра, важно не само за компанију и конгресну индустрију већ и за целокупну економију Србије.
„Конгресна индустрија Србије није иста са Сава Центром и без њега. Београд сада може да конкурише за организацију великих међународних скупова, а када Сава Центар попуни своје капацитете то значи да ће бити попуњени и сви хотелски смештаји у главном граду, а додатни посао имаће и ресторани, превозници, пружаоци различитих услуга и бројни мали бизниси. Реновирање Сава Центра није важно само за Делта Холдинг, оно је важно за конгресну индустрију, а можемо рећи и целокупну економију Србије“, изјавила је Милинчић приликом посете представника медија поводом завршетка радова на конгресно-пословном делу Сава Центра.
Милинчић је нагласила да Сава Центар није само конгресни центар већ је и пословни центар, али и центар културе.
„Као конгресни центар, он је највећи и најмодернији у југоисточној Европи. Увећали смо му капацитет три пута. Сада имамо 46 сала различитих капацитета у које може да стане 5.000 посетилаца, па и више. Београд поново може да буде домаћин великих међународних конгреса, важних политичких скупова, корпоративних и догађаја из културе. То је за Београд веома важно. То је за Србију велики корак напред“, истакла је Милинчић.
Како је објаснила, велики конгреси ће у Београд довести и водеће светске стручњаке из различитих професија.
„То значи размену знања, то значи повезивање са водећим људима и то значи повезивање са најновијим технологијама“, казала је Милинчић.
Генерална директорка компаније Делта Реал Естате Ангелина Некић током реконструкције објекта изјавила је да је у потпуности очувана архитектура Сава Центра која је дело нашег чувеног архитекте Стојана Максимовића и због које је овај центар био номинован за Прицкерову награду, највеће светско признање у области архитектуре.
„Оно што је наш велики архитекта Стојан Максимовић замислио и реализовао, остаће сачувано и остаће за будућност. И то је нама било веома важно“, рекла је Некић.
Она је додала да ће због значајног раста трошкова пројекта, бити потребно од 15 до 18 година да би се инвестиција исплатила.
„Да би Сава Центар изгледао како данас изгледа, у реконструкцију је уложено више од 118 милиона евра“, рекла је Некић и подсетила да се приликом куповине компанија обавезала да у Сава Центар уложи 50 милиона евра, а да је тај износ премашила и више него дупло.
Некић је нагласила да је стара стаклена фасада замењена је енергетски ефикасним стаклима, али је остала иста боја фасаде и косе линије по којима се препознаје овај објекат.
Он је додала да је у унутрашњости задржана већина познатих детаља архитекте Александра Шалетића, као што су велике грубе бетонске површине, чувени лустер и други препознатљиви унутрашњи елементи, који су годинама красили ентеријер овог здања.
Накић је истакла да су током реконструкције очуване познате таписерије у Главној конгресној дворани и више уметничких дела.
После реконструкције Сава Центар ће бити паметна и зелена зграда, која ће бити глобално еколошки сертификована, као једини конгресни центар у овом делу Европе.
Објекат је направљен не само да штеди електричну енергију, већ и да је производи, захваљуљући соларним панелима који су инсталирани на крову.
Обнова Сава Центра трајала је непуне две године, а резултат је модеран, одржив објекат са значајно повећаним капацитетима тако да Београд сада може да буде домаћин догађаја који окупљају више од 5.000 посетилаца, истакнуто је на конференцији.
Реконструкција је подељена у две фазе и копира саму динамику изградње из 1977. године – прво је завршен конгресно-пословни део, док је завршетак радова на обнови Плаве дворане планиран средином 2024. године.
Реорганизацијом простора, конгресни капацитет овог објекта повећан је са 16 на 46 сала међу којима је и јединствена Иммерсиве сала.
Главна конгресна дворана сада ће моћи да прими више од 1.000 посетилаца, док ће у Плавој дворани број седишта бити повећан са 3.672 на 4.000.
Отварање конгресног и пословног дела најављено је за 14. новембар када ће се одржати први Међународни конгрес нутрициониста са 1.500 учесника.
Простор Сава Центра подељен је на три функционална дела: конгресну зону, пословну зону (коју чине канцеларијски простор и шопинг зона) и културну зону (са познатом Плавом двораном).
Brnabić: Policija utvrdila da je Miketić slagao o odjavi „fantomskog“ glasača
Преузмите андроид апликацију.