Сви се често питамо која је етимологија наших презимена. Истина је да су многа од њих настала од разних заната, којима су се људи бавили у прошлости. На исти начин су се и у неким државама у остатку света добијала презимена, тако да данас можемо да преведемо српска презимена на друге језике.
Узимајући то у обзир, можемо да нађемо презимењаке међу људима широм света, тако на пример Звездан Терзић и Елизабет Тејлор деле презиме истог порекла.
Презимена која су настала тим путем су Ковач, Ковачић и Ковачевић. Не треба превише познавати историјат језика, да би закључили да се ради о ковачком занату. У другим државама ова презимена имају другачији облик, али исту етимологију.
Чешки – Коварж
Мађарски – Ковач
Пољски – Ковалски
Украјински – Коваљенко
Руски – Кузњецов
Француски – Лефевр
Јерменски – Налбантијан
Португалски – Переира
Енглески – Смит
Шпански – Херера
Немачки – Шмит
Италијански – Фабри
Још један пример је пекарски занат, а људи који су се бавили овим занатом су кроз историју били познати и као екмеџије (реч турског порекла). Због тога имамо презимена Пекарић, Пекарски и Екмечић.
Енглески – Бејкер
Немачки – Бекер
Француски – Буланже, Фурније
Руски – Булочников
Италијански – Форнари
Презимена Терзић, Жнидарић, Крајач, Крајачић, Крајачевић су сва настала од кројачког заната, односно од терзије и жнидара како су се раније називали.
Пољски – Кравцов
Чешки – Крејчи
Румунски – Кројтер
Мађарски – Сабо
Италијански – Сарти
Француски – Сартр
Енглески – Тејлор
Руски – Партној
Немачки – Шнајдер
Na današnji dan rođen je Vuk Stefanović Karadžić, a ovo su neke od zanimljivosti iz njegovog života
Преузмите андроид апликацију.