У периоду између 17:30 и 18:30 Поларна светлост (Аурора бореалис) била је видљива и на нижим географским ширинама, па тако и у деловима Хрватске, Босне и Херцеговине, Словеније и Србије (конкретно Војводине).
Избачај короналне масе на сунцу према Земљи 2.11. изазвао је геомагнетну олују категорија Г3. Други већи избачај од 3. 11. управо удара Земљино магнетно поље и изазива аурору бореалис, чак и на врло малим географским ширинама. Тако је Поларна светлост раније вечерас била видљива и из делова Војводине, и околних територија. На нашим географским ширинама поларна светлост је видљива када је она заправо најизраженија у поларном појасу, где је она редовна и уобичајена појава.
Последњи пут је поларна светлост у нашим крајевима виђена 2003. године – навео је Миша Брацић, професор физике.
Посматрана из подручја ближе Земљиним половима, поларна је светлост је углавном жутозелене, а са мањих географских ширина, црвене боје. До разлике у боји долази због различитих густоћа ваздуха на различитим висинама у атмосфери. На великим висинама, где је атмосфера ретка, судари су међу молекулима зрака ретки и кисеоник два минута након побуђења емитује црвену светлост.
Поларна светлост у нашим крајевима је виђана и 1958, 8 и 9, као и 11. новембра 1991. године, 6 на 7. априла 2000. године, као и већ поменуте 2003. године.
Evo kako da ostanete pozitivni ovog tmurnog ponedeljka! (ponedeljak, 6. novembar)
Преузмите андроид апликацију.