Град Нови Сад се истиче својим изузетним пројектима и активностима усмереним на побољшање живота свих грађана. Кроз финансијску помоћ, приступачност јавних објеката, личне пратиоце, субвенционисане услуге и персоналну асистенцију, Град поставља стандарде и у подршци особама са инвалидитетом.
Од 2020. године, Град континуирано пружа финансијску помоћ деци, младима и одраслима са инвалидитетом како би олакшао њихову свакодневницу. Сваке године, пред Нову годину, додељује се износ од 5.000 динара као знак подршке. Основни услов за кориснике је да имају пребивалиште на територији града. Пројекат, који траје и даље, до сада је обезбедио средства у вредности од 199.237 евра.
Град Нови Сад озбиљно схвата питање приступачности. У том циљу, изграђени су лифтови, рампе и платформе у установама као што су ШОСО “Др Милан Петровић” и Дечији културни центар.
Ови напори чине јавне објекте лако доступним особама са инвалидитетом. Овај пројекат започет је 2020. године, а до сада је уложено 100.000 евра.
Лични пратиоци су још један кључни аспект подршке. Они су доступни деци са инвалидитетом и особама са сметњама у развоју које су укључене у васпитно-образовне установе или школе. Пратиоци помажу у испуњавању основних свакодневних потреба, укључујући кретање, одржавање личне хигијене, исхрану, облачење и комуникацију са другима. Пројекат персоналних пратилаца траје од 2012. године, а до данас је инвестирано 7.555.681 евра.
Град Нови Сад такође субвенционише различите услуге које унапређују квалитет живота старих лица и особа са инвалидитетом. То укључује услуге које пружају ШОСО “Др Милан Петровић,” Геронтолошки центар “Нови Сад” и “Дом Ветерник,” као што су дневни боравак, подршка дефектолога и логопеда, третмани у сензорним собама, рехабилитација, радно-терапијско ангажовање и помоћ у кући. Овај пројект датира од 2012. године, а у њега је до сада уложено значајних 23.385.356 евра.
Персонална асистенција је такође доступна пунолетним особама са инвалидитетом са процењеним I или II степеном подршке, у складу са прописаним стандардима за пружање услуга социјалне заштите. Ова услуга пружа додатну подршку и омогућава самосталност особама са инвалидитетом. Овај пројекат траје од 2020. године и у њега је до сада уложено 1.032.649 евра.
Сигурност, подршка и приступачност особама с инвалидитетом су од виталног значаја за грађане. Све ове иницијативе јасно показују да Град Нови Сад озбиљно ради на унапређењу квалитета живота особа са инвалидитетом, чинећи град сигурнијим и обезбеђујући потребну подршку свима којима је потребна.
Đurić: Novi Sad ima 176.247 zaposlenih, čak 45.526 više nego 2012. godine (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.