Почетна > Нови Сад

Културна сцена Нови Сад

Галерија Матице српске и Национални уметнички музеј у Темишвару организују изложбу под називом „Паралеле. Нови Сад/Темишвар“

Галерија Матице српске и Национални уметнички музеј у Темишвару организују изложбу под називом „Паралеле. Нови Сад/Темишвар“ која ће се одржати од 17. новембра до 17. марта.
Фото: ГМС/Јозеф Максимилијан Колб, Нови Сад и Петроварадинска тврђава, средина 19. века
Нови Сад и Темишвар су 2016. године освојили престижне титуле Европске престонице културе, које додељује Европска комисија за културу. Отуда су се Национални уметнички музеј и Галерија Mатице српске препознали као чувари националног уметничког блага и музеји који делом имају заједничку историју и сличне визије о улози музеја у савременом друштву.

Збирке Националног уметничког музеја и Галерије Матице српске имале су необично упоредиве историје које се лако могу видети у личностима њихових оснивача, у уметницима, односно уметничким делима која су они сакупљали. Обе збирке основане су половином XIX века из иницијалних завештања две изузетне индивидуе, два велика добротвора и светионика доба просветитељства – Саве Текелије (1761‒1842) и Жигмонда Ормоша (1813‒1894), а потекле су из угледних научних друштава.

На тим основама створена је једна јединствена изложба – колекција имагинарног музеја Eвропске престонице културе. Та колекција потврђује снажне историјске везе два града, сличности друштвених прилика и уметничког простра у којем су се развијали током XVIII, XIX и XX века.
Фото: ГМС/Стеван Алексић/Аутопортрет у кафани, око 1904. године

Изложбу чини шездесет уметничких дела  међу којима су иконе, портрети, пејзажи, мртве природе и апстрактне композиције уметника попут Стефана Тенецког, Теодора Илића Чешљара, Павела Петровића, Константина Данила, Стевана Алексића, Уроша Предића, Зоре Петровић и Васе Поморишца. Ширина мотивског репретоара одражава широку идејну основу обухваћену насловом изложбе. У реализацију изложбе укључена је и Ризница Српске православне епархије темишварске као црквено-уметничка збирка која баштини значајна ликовна дела и представља спону српске и румунске културе.

У колекцијама Националног уметничког музеја, Ризнице Српске православне епархије темишварске и Галерије Матице српске налазе се дела која најдиректније сведоче о томе да су ова два града у прошлости припадала јединственом културном контексту под окриљем Хабзбуршке монархије и Карловачке митрополије. Поводи настанка ових дела као и њихове међусобне везе се разликују, што иде у прилог могућности препознавања истовременог постојања различитих паралела међу њима.

Фото: ГМС/Љубомир Александровић/Млада црнка, друга половина 19. века
Изложбу идејно заокружују дела настала након 1918. године од када се, услед друштвено-политичких околности, Нови Сад и Темишвар више не налазе унутар једне државе.

После готово век и по постојања, ови угледни музеји су прерасли у амблеме својих градова. Због тога обе ове установе имају кључну улогу у промоцији титуле европских престоница културе која је њиховим градовима истовремено додељена.

Ауторски тим изложбе чине кустоскиње Галерије Матице српске и Националног уметничког музеја у Темишвару, др Александра Человски и Михаела Иримеску. Изложбу прати каталог на српском, румунском и енглеском језику са текстовима проф. др Јелене Тодоровић, Виктора Александру Бабушчака и др Александре Человски.

Novi Sad od sada rame uz rame sa gradovima Modenom, Torontom, Lincom…


 

Преузмите андроид апликацију.