Извршни директор Гугла Сундар Пичаи изјавио је данас да то што Гугл плаћа Еплу и другим технолошким компанијама да га поставе као подразумевани претраживач на уређајима које производе, не служи само да се обезбеди да Гугл буде најчешће коришћени претраживач, већ и томе да се подстакне надоградња и побољшање тих уређаја.
Сведочећи на судском процесу у највећем америчком антимонополском случају у последњих 25 година, Пичај је рекао да је намера која стоји иза тих уплата технолошким компанијама, таква да корисничко искуство буде “беспрекорно и лако“, преноси АП.
Министарство правде САД у тужби тврди да Гугл врши велике уплате технолошким компанијама да блокирају ривалске претраживаче како би угушио конкуренцију и иновације.
Поменуте уплате достигле су вредност већу од 26 милијарди долара 2021. године.
Суђење Гуглу по антимонополској тужби министарства правде САД, које задире у срж питања да ли су данашњи технолошки гиганти дошли до доминантне позиције кршењем закона, почело је 12. септембра.
Предмет у антимонополском случају, највећем откако је министарство правде САД пре 25 година покренуло парницу против копманије Мајкрософт и њене доминације над интернет претраживачима, поднет је 2020. за време администрације председника Доналда Трампа.
Амерички окружни судија Амит Мехта вероватно неће донети пресуду до почетка следеће године, преноси АП.
Ако суд донесе одлуку да је Гугл прекршио закон, на другом суђењу ће бити одређена мера како да се ограничи тржишно преимућство компаније, додаје америчка агенција.
Преузмите андроид апликацију.