Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Весић: Кренуће изградња 230 километара брзе пруге према Нишу

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфрастуктуре Горан Весић рекао је данас да је Србија изградила 75 километара брзе пруге, да тренутно гради 108 километара према Суботици што ће, како је навео, бити завршено наредне године, као и да ће се кренути са изградњом 230 километара брзе пруге према Нишу.
Фото: Танјуг/Предраг Митић

Весић је то рекао на данашњој свечаној академији, поводом обележавања Дана Машинског факултета Универзитета у Београду.

Весић је у име Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре захвалио на доприносу који машински инжењери дају великим пројектима који су реализовани и који ће се дешавати у Србији.

„Захвални смо на томе, а посебно на доприносу који дајете изградњи наших брзих пруга и ренесанси наше железнице”, рекао је Весић.

Навео је да је у току пројектовање брзе пруге према Софији, те да се заједно са ЕУ ради на томе да се изгради и 135 километара брзе пруге према Скопљу.

„Сви ти пројекти значе бољи живот за све грађанке и грађане Србије, већи бруто домаћи производ наше земље, бољи животни стандард и не би могли да се реализују без учешћа машинске науке и машинских инжењера, као и представника Саобраћајног факултета, Архитектонског, Грађевинског, Рударско-технолошког и свих других факултета који учествују у једном процесу“, додао је Весић.

Навео је да је посебно поносан на то што је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре учинило додатни корак како би оне који постају машински инжењери раније укључило у пројекте.

Подсетио је да је прошле године покренут пројекат студентске праксе кроз који је до сада прошло 60 студената са факултета Универзитета у Београду, а да је тренутно расписан конкурс за нових 150 студената.

Такође, Весић је поменуо и пројекте које је ресорно министарство покренуло са страним компанијама које раде на великим пројектима у Србији међу је и пројекат са кинеским компанијама као и да ће за месец дана објавити позив како за студенте тако и за асистенте и професоре који ће бити на стручној пракси на пројектима како у Кини тако и другим земљама.

Додао је да су на исти начин покренути и пројекти са западним компанијама које послују у Србији јер је, како је рекао, посао владе и министарства да максимално укључи науку у своје пројекте јер они не могу да се реализују без науке, а и прилика су да наши студенти, професори и асистенти стекну знање и референце да могу да учествују самостално на другим пројектима који се не спроводе само у Србији.

Министар је на скупу цитирао Шекспира рекавши да је свет занимљив онолико колико смо ми радознали и истакао да су суштина науке, између осталог, истраживање, сумња и радозналост.

„Ви сте већ 150 година врло радознали и захваљујући томе ово друштво напредује”, рекао је Весић на скупу којим је обележено и 150 година од увођења у наставу на Великој школи предмета Механика и наука о машинама.

Гостима су се обратили и изасланик председника Србије Дејан Савић, министарка просвете Ђукић Дејановић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, председник САНУ Зоран Кнежевић и проректор Универзитета у Београду Зорица Вујић.

Свечаној академији присуствовали су и Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије, министарка здравља Даница Грујичић као и бројне угледне званице, представници универзитета, декани факултета, представници привреде и других организација с којима Машински факултет сарађује, као и наставници и студенти.

Trgovinski suficit evrozone u avgustu 6,7 milijardi evra

Преузмите андроид апликацију.