Европска унија разматра да продужи важење ванредне горње границе цене гаса уведене у фебруару, због забринутости да би сукоб на Блиском истоку и саботажа Балтичког гасовода могли поново да повећају цене гаса ове зиме, извештава данас „Фајненшел тајмс“.
Европска комисија је саопштила да нема назнака о негативним ефектима од ступања на снагу те мере и да су цене природног гаса сада скоро 90 одсто ниже него прошле године, наводи се у извештају листа који се позива на презентацију која је предочена дипломатама ЕУ, пренео је Ројтерс.
Ограничење је уведено након вишенедељних напетих разговора држава чланица, при чему су се Немачка и Аустрија у почетку противиле његовом увођењу тврдећи да ће то пореметити тржиште.
Али ограничење цене није утицало на увоз гаса у ЕУ, напомиње се у презентацији.
Високе дипломате и званичници ЕУ изјавили су да би, упркос паду цена енергената и складиштењу гаса у ЕУ које је на рекордном нивоу, на снабдевање ове зиме могао да утиче рат између Израела и Хамаса и потенцијални акти саботаже гасне инфраструктуре.
Комисија би у новембру требало да изнесе предлог којим се потврђује које од хитних енергетских мера, које укључују утврђивање горње границе цене гаса, мере за издавање дозвола и прописе који обезбеђују да се испоруке гаса деле међу државама чланицама, треба продужити.
Добровољне мере за смањење потражње за гасом за 15 одсто већ су продужене до марта 2024. године.
Преузмите андроид апликацију.