Европска комисија је данас објавила извештај о механизму за суспензију виза, у ком се наводи да је Србија прошле године пооштрила визну политику, али да се од ње очекује додатно усклађивање са визном политиком Европске уније.
Како је наведено, координисаним напорима са Европском унијом, Србија је увела визе за држављане Бурундија, Туниса, Гвинеје Бисао, Индије, Боливије и Кубе.
Међутим, из Европске комисије истичу да је потребно увести визе за држављане још 16 земаља, међу којима су, између осталих, Русија, Кина, Турска, Белорусија и Азербејџан.
У извештају је оцењено да се Србија позитивно ангажовала на спровођењу Акционог плана Европске уније за Западни Балкан и допринела управљању миграционим токовима ка ЕУ.
ЕК је навела да је Србија у августу 2022. године усвојила нову стратегију интегрисаног управљања границом за период 2022-2027 и акциони план за период 2022-2024, као и да јачање контроле на границама и повећање напора на откривању и спречавању кријумчарења избеглица и миграната, треба да остане приоритет.
„Србија је 2022. године предузела низ мера за пооштравање услова за добијање визе и улазак у земљу“, наводи се у извештају.
Истиче се да је Србија наставила добру сарадњу са Европолом, као и да је настављена добра сарадња са Евроџаст-ом у вези са кривичним питањима, посебно преко српског тужиоца за везу.
Поред усклађивања са визном политиком ЕУ, Европска комисија од Србије очекује да брзо финализује преговоре о новом Споразуму о статусу Фронтекса са Европском унијом, као и да у потпуности примени клаузулу која се односи на држављане трећих земаља из споразума о реадмисији између ЕУ и Србије.
Преузмите андроид апликацију.