Ближи се ноћ када ћемо у три сата после поноћи померити казаљке на сату за један сат уназад.
Иако за многе ово значи само сат времена дужег сна, питање је да ли и на који начин ова промена може да нас поремети.
Зимско рачунање времена 2023 почиње 29. октобра када се казаљка на сату враћа сат времена уназад, односно са 3 на 2 сата у ноћи између суботе (28. октобра) и недеље.
Расположење често зависи од времена, посебно када дође јесен.
Дан постаје краћи, мрачнији и хладнији, а сунце брже залази, што људе чини раздражљивим. Дакле, како померање сата скраћује дан, могућ је известан утицај на психичко стање људи.
Психолози истичу да свака особа има свој, такозвани, унутрашњи сат, а када је поремећен, потребно је одређено време да се врати у пређашње стање. Наш ритам и организам не могу да знају за спољашње утицаје и треба им времена да се поново прилагоде.
Многи људи, посебно запослени, свесни су да прелазак на зимско рачунање времена значи да једва да ће угледати светлост дана током радних дана.
Што је још једна негативна последица померања сата који нам се приближава. Наиме, све то негативно утиче на психу и биоритам, али и на наше здравље, јер је Сунце важан извор витамина Д.
Метеоропатама и хроничним болесницима потребно је најмање две недеље да се после времена врате у нормално стање.
Саме промене годишњих доба утичу на психу, а јасно је да промена сати доноси и одређене последице као што су промена расположења, безвољност, раздражљивост и главобоља.
Промена времена је први пут предложена још у 18. веку, када су људи устајали значајно раније па се тада закључило да ће се тако уштедети на енергији. Рецимо, први је Бенџамин Френклин схватио да би ова пракса допринела мањој потрошњи свећа.
И многи су се сложили са њим а идеја је коначно реализована у Европи али и неким другим земљама тек за време Првог светског рата. Тако се уштедело на енергемтима.
Преузмите андроид апликацију.