Још једна од промена која је “дошла” са јесени јесу – печурке. На Фрушкој гори, преко целе године, расте преко 2.000 макрогљива и неколико хиљада микрогљива.
„Јесен је доба године када се појављује највише врста гљива. У овом периоду можемо пронаћи неколико стотина врста гљива што зависи од временских услова. Неке од познатијих врста које се могу наћи сада су сунчанице, лисичарке, јаблановаче, млечнице и зеке.
Поједине гљиве које расту на Фрушкој гори су јестиве. Има их на местима богатим органском материјом, а то су претежно разлагачи, али има и симбиотских и паразитских врста. Сличност између отровних и јестивих гљива је велика. Уколико су грађани у недоумици, или желе више да науче о гљивама, могу да се обрате Гљиварском друштву Нови Сад или миколозима за Природно-математичког факултета у Новом Саду“, рекла је за портал НС уживо Елеонора Чапеља, председница Гљиварског друштва Нови Сад и научни сарадник Департмана за биологију и екологију.
Елеонора је нагласила да ће се у недељу, 29. октобра, одржати годишња манифестација “Сусрети гљивара на Фрушкој гори”, на Иришком венцу, у Инфоцентру НП “Фрушка гора” у периоду од 11.00 до 16.00 часова.
У Националном парку Фрушка гора, законом је забрањено брање гљива.
Šta može da vam se dogodi ako preterate sa jedenjem pirinča?
Преузмите андроид апликацију.