Eвропа је прошле године забележила 45,8 одсто свих међународних туристичких долазака у свету, саопштио је Евростат, иако представља само 5,6 одсто светске популације и три процента насељене површине.
Подаци који је Светска туристичка организација УН саопштила на Светски дан туризма показују да је међу 10 најбољих дестинација у свету чак шест чланица ЕУ (Француска, Шпанија, Италија, Немачка, Грчка и Аустрија).
Страни туристи из ЕУ и земаља ван ЕУ чинили су 43 одсто свих ноћења у туристичким смештајима ЕУ у 2022. Ове године на Малти, Кипру и у Хрватској боравило је ипак највише странаца током сезоне, и то више од 90 одсто. Иза ове три дестинације следе Луксембург, где доласци из других земаља чине 86 одсто ноћења, па Грчка са 84 процента.
О каквом успеху је реч показује и податак да је просек Европске уније 43 одсто. Са друге стране, домаћи гости у значајном проценту преовладавали су у Румунији, Пољској и Немачкој.
Када је реч о нашој земљи, Србију је прошле године посетило 3,8 милиона туриста, а остварено је 12,2 милиона ноћења и како се очекује према досадашњим резултатима ова година би могла да буде рекордна по броју туриста који ће посетити нашу земљу. Од укупног броја гостију половина су домаћи а половина страни туристи, углавном из региона.
Нашу земљу је прошле године посетило 3.869.235 туриста, од чега је странаца било 1.772.763.
Најпосећенији град био је Београд, који је привукао 55,4 одсто страних и 30,5 одсто домаћих туриста. Из Светске туристичке организације су саопштили да већи број страних туриста подстиче економију земље и доприноси бољем међусобном разумевању народа и културе земље.
Међутим, висока зависност од страних гостију дестинацију може да учини рањивијом, а то се показало и током пандемије. Управо податак да је највећа посета била у Европи подразумева да је један од разлога то што је Далеки исток био дуго затворен за туризам.
Violinista Roman Simović nastupio u Kolarcu u okviru programa Bemusa
Преузмите андроид апликацију.