Док је радила од куће, већина запослених у Србији обављала је послове који подразумевају коришћење компјутера и интернета што је отворило простор за коришћење различитих метода надзора.
Чак 66 одсто радника у канцеларији проводи пет дана недељно, што је драматично више у односу на 41 проценат запослених који су у радним просторијама проводили пуно радно време у току прошле године.
Извештај компаније „Овл лабс“, у оквиру којег је овог лета анкетирано 2.000 радника са пуним радним временом, открива да је 26 одсто радника радило хибридно ове године, а само седам процената потпуно на даљину.
Они који се враћају у канцеларије много плаћају да би били тамо, наводи се у извештају. Радници троше у просеку 51 долар дневно када оду у канцеларију.
На питање које радне погодности би хибридне запослене Америнканце навеле да се чешће враћају у просторије фирме, најважнији одговор био је да им се покрију трошкови путовања (38 одсто), у односу на друге ствари, као што су бесплатна храна, чувања деце, формално облачење.
С друге стране, Немачки економски институт ИФО недавно је проценио да ће у Немачкој рад од куће опстати и даље, без обзира на ослабљена пандемијска ограничења.
Обавеза послодаваца да својим запосленима омогуће такав рад пала је још прошлог лета, али је удео оних који су наставили тако да раде од тада остао практично непромењен, на око 25 одсто.
Пре пандемије, око 15 одсто запослених обављало је посао из свог дома. Стручњаци за индустријску економију подсећају да од куће ради 72,5 одсто пословних саветника, 71,7 одсто радника у ИТ сектору и 60,4 одсто тржишних аналитичара, док је у осталим секторима тај удео знатно мањи или чак занемарљив.
На пример, према подацим економског института ИФО, готово нико нема прилику да ради од куће у угоститељству и хотелијерству.
Evropska investiciona banka nudi Maroku kredit od milijardu evra
Преузмите андроид апликацију.