Постоје различита мишљења о најбољем начину припреме тестенине. Док неки заговарају кување док не омекша – истраживања указују да је „al dente“ метода прирпеме тестенине заправо боља по ваше здравље.
Тестенина се састоји од скроба и глутена. Ове две компоненте различито реагују на хемијском нивоу: глутен апсорбује грануле скроба, док скроб упија воду и бубри док се не распрши у води за кување ако се кува довољно дуго – што значи да ако тестенину кувате предуго, скроб ће се отпустити у воду за кување – што резултира губитком нутритивних вредности.
Тестенина кувана „al dente“ има нижи гликемијски индекс. С краћим временом кувања, грануле скроба су хидратизоване, али не толико да би се отпустиле у воду за кување. Скроб се такође може постепено варити, што спречава скокове шећера у крви. Сирова тестенина се не вари лако, јер се пробавни ензими у телу не могу залепити за њу, док прекувана тестенина има тенденцију да формира лепљиво тесто у пробавном тракту, које блокира пробаву. То значи да тестенина не сме да буде сирова или прекувана, већ сервирана „al dente“.
Како припремити савршено кувану тестенину
Лонац мора да буде дубок и цилиндричног облика. За кување тестенине треба одабрати средњи или велики лонац јер је за то потребна велика количина воде. За сваки пакет тестенине од 500 грама, требаће вам нешто више од три литра воде и две кашике соли. Со треба додати чим вода прокључа, непосредно пре додавања тестенине.
Када вода прокључа, додајте тестенину одједном и промешајте варјачом. Немојте додавати уље у тестенину док се кува или ризикујете да се укус пренесе на тестенину. Ако ништа друго, можете додати мало маслиновог уља одмах након што процедите тестенину како бисте спречили да се залепи.
Време кувања тестенине је све. Ако погрешите, имаћете превише сирову или прекувану тестенину. Време кувања варира у зависности од квалитета пшенице и обично је наведена на паковању. Свежој или пуњеној тестенини потребно је три или четири минуте да се скува и готова је када почне да плута по површини воде. Да не бисте погрешили, пробајте комад да проверите да ли је правилно скуван. Када оцедите тестенину, увек сачувајте шољу воде од кувања како би ваш сос добио праву конзистенцију када је то потребно.
Предности тестенине куване „al dente“ за здравље:
„al dente“ тестенина одржава низак ниво шећера у крви – Прекувана тестенина има релативно виши гликемијски индекс у односу на тестенину кувану „al dente“. Такође, „al dente“ тестенина се лакше вари.
Преузмите андроид апликацију.