Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић обишао је заједно са министром грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Гораном Весићем и представницима кинеске компание ЦРБЦ радове на реконструкцији канализационе мреже на Лиману 2.
Ови радови представљају део републичког пројекта Чиста Србија а у досадашње две фазе за Нови Сад уговорено је укупно чак 97,7 километара водоводне и канализационе мреже и пречистач отпадних вода у Ченеју.
– Поносан сам што другу фазу пројекта Чиста Србија почињемо из Новог Сада. Ми ћемо у Новом Саду урадити 97,7 километара канализације, а укупна вредност тога је 55 милиона евра и већ у оквиру прве две фазе радимо постројења у оквиру отпадних вода на којем ради око 3.300 људи. Радићемо такође и велико постројење за прераду отпадних вода односно централно постројење код Роковог потока у Петроварадину за које је Град Нови Сад већ обезбедио земљу, а вредност тог пројекта ће бити око 120 милиона евра. То је највеће постројење које ће се градити у оквиру пројекта Чиста Србија.
Кад се саберу улагања које ће Нови Сад имати током овог пројекта, оно ће износити око 175 милиона евра, што значи да ће велики проценат отићи управо на главни град Војводине. У оквиру овог пројекта радимо укупно 160 постројења у целој Србији и да се ради око 5.200 километара канализације. До сада смо урадили 2.000 километара поменуте канализације. Верујем да ћемо веома брзо доћи у ситуацију да наставимо даље са реализацијом. Могли сте да приметите да се 5 од 9 општина које се раде налазе баш у Војводини чиме ми показујемо да придајемо значај овој покрајини. У Новом Саду градимо и два моста, самим тим то је град у који Србија тренутно највише улаже – рекао је министар саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Горан Весић.
Министар је такође нагласио да ће сва постројења која буду градиле Кинеске компаније бити потпуно у складу са свим стандардима ЕУ.
– Искористићу ову прилику да се захвалим граду Новом Саду на доприносу, јер један од разлога зашто баш овде радимо највише пројеката у оквиру “Цисте Србије” је тај што је Нови Сад најбрже од свих општина припремио сву потребну документацију и били су најспремнији за почетак реализације. ЦРБЦ компанија чији је први пројекат био Пупинов мост у Београду, а сада раде многе пројекте у Србији као што су брзе пруге, брзе саобраћајнице и слично – истакао је Весић.
– Данас смо у обиласку почетка друге фазе “Чисте Србије”. Близу 80 одсто прве фазе је завршена – Лиман 1, Лиман 2, Подбара и Ченеј. У питању је 66 километара канализационе мреже. Ово је један веома важан пројекат за Град Нови Сад. Вредност ове инвестиције – прве и друге фазе износи 6.5 милијарди динара – рекао је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.
Градоначелник каже да је од 2012. године урађен укупно 331 километар канализационе мреже.
– Од 2012. године до 2022. године, укупно смо изградили 331 километар канализационе мреже, реконструисали 17 километара. Вредност тих инвестиција износи 11,3 милијарде динара. У склопу тих пројеката радили смо пречистаче вода за насељена места – Бечег, Руменка, Ковиљ и Степановићево. У оквиру прве фазе обухваћен је и пречистач за Ченеј. Друга фаза обухвата 31 километар. У питању је део насеља Клисе (Горње Ливаде) пет километара ће добити нову канализациону мрежу. Радићемо такође и замену канализационе мреже, цеви које су старе преко четрдесет година. Код нове црпне станице на Кеју, радиће се једна велика ретензија за пријем атмосферске воде. На тај начин смањиће се могућност да услед великих падавина, град буде поплављен.
Ђурић додаје да је пројектовање главног централног пречистивача Роковог потока у Петроварадину, од изузетне важности. Те да се нада да се да ће се са радовима кренути током или крајем наредне године.
Преузмите андроид апликацију.