Папирне и бамбусове сламке нису идеална замена за пластику, јер садрже такозване вечне хемикалије – ПФАС, показало је најновије истраживање које преноси NBC.
Научници су недавно у Белгији тестирали десетине сламки из супермаркета, малопродајних објеката и ресторана брзе хране у земљи и открили да већина садржи синтетичке хемикалијe које се користе у производњи различитих производа, јер су отпорне на мрље, масноће и воду.
Како се наводи у истраживању, анализирано је 39 различитих робних марки сламчица направљених од папира, бамбуса, стакла, нерђајућег челика и пластике.
Утврђено је да 27 садржи ПФАС, али су концентрације ниске. ПФАС, скраћеница за за пер и поли флуороалкил супстанце, често се називају „вечне хемикалије” јер се готово трајно задржавају у ваздуху, води и земљишту.
Често се откривају у омотима за храну, козметици, теписима, намештају и текстилу као што су кабанице или одећа за вежбање.
Од тестираних сламки папирне су највероватније садржале ПФАС, а хемикалије су откривене у 18 од 20 робних марки сламчица.
Четири од пет узоркованих бамбусових сламки такође су садржале ове хемикалије, што је више у односу на три од четири пластичне сламке и две од пет стаклених сламки.
Свих пет анализираних сламки од нерђајућег челика нису биле без ПФАС.
NBC преноси да су претходна истраживања у Америци већ открила хемикалије у папиру и другим сламкама на биљној бази, као и међу многим другим врстама посуђа и амбалаже.
Иначе, изложеност овим супстанцама, како се наводи, може да буде штетна по здравље, али стручњаци се још не изјашњавају о томе. Како је изјавио Тимо Грофен, аутор ове студије и еколошки научник са Универзитета у Антверпену, није јасно да ли произвођачи сламки које су тестиране намерно додају ПФАС као водоотпорни премаз.
Постоји могућност да су се хемикалије нашле случајно у сламкама током производње или у случају бамбусових да је реч о биљкама које су узгајане у контаминираном земљишту.
SAD: Privatne kompanije u septembru zaposlile samo 89.000 novih radnika
Преузмите андроид апликацију.