Камата на дозвољени минус или прекорачење у коришћењу средстава код банке „жуља” многе кориснике. Висока је, али је за многе начин да прегурају месец.
Према подацима Народне банке Србије (НБС) просечна камата на дозвољено прекорачење за свих 19 банака износила је у јулу 28,84 одсто на годишњем нивоу. То значи да има и нижих и виших цена овог производа како га банке називају.
Најнижа је 19,88, а највиша 33,28 процената. Већина наплаћује између 20 и 30 одсто годишње.
Одлазак у црвено, тачније у недозвољени минус тек кошта. Банке на такву врсту прекорачења у просеку наплаћују 32,09 процената, мада има и једна банка која наплаћује 55 одсто годишње.
Ударац по џепу, истини за вољу, није једина санкција када неко оде у недозвољени минус, већ је то више лоша слика нечијих финансија што постаје ограничење за добијање кредита, чекова, кредитних картица.
Према подацима Удружења банака Србије на крају августа становништву је било одобрено 43,5 милијарди динара позајмице по текућим рачунима становништва. У просеку по текућем рачуну је одобрено 43.530 динара позајмице. Учешће кашњења, у износу дозвољеног прекорачења сада је осам одсто, док је пре годину дана било 11,4 процента.
Из НБС наводе да је од јануара 2014. године, откад они објављују појединачне податке по банкама, до јула 2023. просечна пондерисана каматна стопа на дозвољена прекорачења становништва смањена за 4,8 процентних поена.
Када је реч о недозвољеним прекорачењима становништва по текућем рачуну, у истом периоду просечна пондерисана каматна стопа смањена је за 12,1 процентни поен.
Тренутно учешће прекорачења (и дозвољених и недозвољених) по текућем рачуну у укупном стању кредита становништву износи свега 1,4 одсто, док је у јануару 2014. ово учешће било четири процента.
Преузмите андроид апликацију.