Почетна > Србија
Србија

Од 1. новембра, медији у обавези да прекину програм и објаве нестанак детета

Оснивач фондације „Тијана Јурић“ Игор Јурић, изјавио је данас да ће од 1. новембра у првој фази система за узбуњивање у случајевима нестале деце „Амбер алерт“, који ће се у Србији звати „Пронађи ме“, приликом нестанка детета, уз налог полције, медији имати обавезу да истог момента прекину програм и објаве форматирани постер на којем ће се налазити фотографија детета и његови подаци.
Фото: Pexels

„Такође ће све телевизије у Србији имати обавезу да у првих осам сати, сваких 30 минута прекидају програм и објављују ту информацију, или евентуално допуњену са новим информацијама. Након осам сати, а до истека 48 сата, сваких сат времена ћете морати да објављујете ту исту информацију, или ако се дете пронађе раније, објавићете да је дете пронађено“, рекао је он за К1 Телевизију.

Додао је да, уколико се дете не пронађе након 48 сати, полиција наставља своје процедуре и уколико је потребна додатна подршка медија, полиција ће им се обратити, како би они изашли са неким новим, додатним информацијама.

Напомиње да ће мобилни оператери такође у првој фази слати СМС поруку док не дође бродкаст систем, где ће грађани путем базних станица добијати информације, а да ће железничке и аутобуске станице, које тренутно имају техничке могућности, објављивати информацију.

Јурић истиче да ће аеродром „Никола Тесла“ уместо полазака и одлазака авиона, истог момента емитовати информацију да је нестало дете, а да ће се у другој фази система „Пронађи ме“, укључити путеви Србије, нафтне компаније, друштвене мреже и други чиниоци који ће додатно допринети да се информација о нестанку детета што пре рашири.

„Ми смо имали тешке ситуације, грешке које смо починили, нешто где нисмо на време реаговали, што смо сада искористили на најбољи могући начин да систем прилагодима нашој земљи, и да урадимо нешто што је боље него у Америци, или земљама Западне Европе“, оценио је он.

Према његовим речима, у просеку у Србији сваке године се пријави нестанак између 1.300 и 1.500 деце, која углавном одлазе из својих породица зобг разник околности.

„Срећом, највећи број те деце се врати, али увек остане та нека црна бројка, где имамо увек неколико малишана за које немамо резултате потраге и не знамо каква је њихова судбина. Овај систем је намењен тој бројци, када знамо да је прошле године конкретно пријављено 1.523 нестанака деце, 1.518 пронађено, док се за петоро деце не зна где се налазе“, рекао је он.

Када је реч о криминалним отмицама, Јурић каже да ће овај систем сигурно допринети томе да један број отмичара или одустане од отмице детета, или евентуално одлучи да дете пусти на слободу када види да је аларм упаљен.

„Ја сам се некако борио да сваки грађанин ове земље да допринос у потрази за несталим дететом, јер полиција не може сама да решава нестанке малишана, без помоћи грађана и свих актера у друштву, ту мислим на медије, организације, мобилне оператере. овако се укључујемо у једну заједничку борбу где потрегу не врши само полиција, него смо сви заједно укључени“, истакао је он и додао да ће систем „Пронађи ме“ бити међу најбољим у свету.

Јурић каже да је према процени свако шесто дете које одлази од својих породица, углавном жртва манипулације и сексуланог злостављања, због чега не треба осуђивати ту децу и њихов, већ се запитати зашто деца одлазе из својих средина и охрабљивати их да злостављање пријаве.

„Када је реч о отмичарима деце, тешко је препознати профил таквих људи. За неке људе, попут Нинослава Јовановића из Ниша који је починио неколико кривичних дела сексуланог злостављања, био због тога у затвору, па касније изашао и онда отео девојчицу и злостављао је, то је једна особа за коју смо након онога што је већ починио могли претпоставити да он јесте опасан за околину“, изјавио је он.

Говорећи о случају човека који је сексуално злостављао и убио Тијану Јурић, Јурић је навео да је он у својој архиви имао неколико кривичних дела насиља, која нису била пријављена и добро процесуирана, што га је чинило невидљивим за систем.

„То су људи који су ту међу нама, који су спремни да када тај нагон проради да отму дете и да му учине све најгоре што човек може да помисли. Ми морамо да будемо спремни за те непредвиђене ситуације, које су јако ретке, али нису нешто што се дешава само у Америци, него и код нас“, нагласио је он.

Petković: Euleks nije učestvovao u istrazi,želeli su da sakriju da su Srbi ubijani

Преузмите андроид апликацију.