Много је бенефита редовног пијења воде за наш организам, и то од тренутка кад отворимо очи па до поласка на спавање.
Нема потребе никога подсећати на добробити хидратације тела. Чак и мала дехидратација негативно утиче на све телесне функције, а може узроковати и озбиљне здравствене проблеме.
Чашу воде требало би да пијемо на сваких сат времена. Вода која се попије ујутру, одмах након буђења, имаће другачију улогу него она коју ћемо пити пре одласка у кревет.
У последњем случају, то може чак смањити ризик од срчаног удара, јер утиче на функционисање наше циркулације. Чак и блага дехидратација може негативно утицати на функцију ендотела и тако допринети срчаним обољењима и смањеним физичким перформансама.
Колико воде треба да пијемо дневно
Ово је једна од честих тема разговора. Каже се да морате пити два литра воде дневно. У међувремену, не постоји једноставан одговор на питање колико воде треба попити, јер жељени ниво уноса течности зависи од старости, телесне грађе, болести, активности и температуре околине. Потреба за водом расте по топлом времену, као и током спорта или другог физичког напора.
Осим тога, вреди запамтити да се вода налази и у другим течностима које пијемо током дана, на пример, у воћу и поврћу. Ово се такође рачуна у вашу дневну равнотежу уноса течности.
Када је најбоље време за воду
Чаша воде која се попије одмах након буђења, на пример са додатком лимуна, стимулише тело на акцију. Ако конзумирате воду 30 минута пре оброка, помаже варењу, док пијење воде два сата пре вежбања спречава дехидратацију и повећава телесну температуру током тренинга. Такође је добро попити чашу воде пре купања јер помаже у снижавању крвног притиска.
Зашто би, такође, требало пити воду пре спавања
Током дана сила гравитације задржава воду у доњем делу тела (зато су нам ноге често отечене у другој половини дана). Када идемо у кревет, у лежећем положају, ноге су нам на истом нивоу као и бубрези, што овом органу олакшава уклањање воде и токсина из тела.
Стога би требало да пијемо воду пре спавања како бисмо спречили штетне промене у телу. Као резултат недостатка воде, крвни притисак опада, а волумен му се смањује, па срце мора да ради све брже и јаче како би одржало циркулацију. Недостатак воде утиче и на концентрацију електролита, што може пореметити рад мишића.
Преузмите андроид апликацију.