Почетна > Србија
Србија

Дамњановић: У поступку редовне и ванредне контроле 102 јавна функционера

Директор Агенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић изјавио је да је циљ и интерес те агенције нулта толеранција према корупцији у друштву и додао да се тренутно у поступку редовне и ванредне контроле налазе 102 јавна функционера.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Напомиње да се у Сектору за проверу имовине, у поступку редовне и ванредне контроле, налазе 102 јавна функционера, а да се тренутно води поступак против 10 јавних функционера због повреде чланова 68 и 69 Закона о спречавању корупције, који се односе на редовно и ванредно пријављивање имовине и прихода.

„У Сектору за регистре и евиденције се води 69 поступака против јавних функционера и лица којима је престала јавна функција зато што у законом прописаном року нису поднели Извештај о имовини и приходима након избора, постављења или именовања на јавну функцију, односно након престанка јавне фунцкије“, рекао је директор.

Додао је да се тренутно води 37 поступака против јавних функционера и лица којима је престала јавна фунцкија на републичком нивоу, док се на покрајинском и локалном нивоу воде 32 поступка.

„Делу јавности није довољно позната улога и надлежност агенције. Зато радимо на томе да најширу јавност што више информишемо о томе. Немамо надлежност ни да хапсимо, нити да пресуђујемо јавним функционерима. Надлежности су јасно дефинисане Законом о спречавању корупције, као и наша права и обавезе“ објаснио је он за Новости.

Дамњановић је рекао да се Агенција у претходним годинама етаблирала као поуздан партнер релевантним институцијама чији је циљ изградња здравог друштва.

„Свесни смо да је неопходно да се и даље изграђујемо и као појединци и као независно тело да бисмо у сваком моменту били спремни да одговоримо на нове изазове“, навео је он.

Сматра да без сарадње Агенција са другим институцијама, државним органима и независним телима нема успеха, због чега се, како каже, у првих шест месеци од именовања срео са најзначајнијим представницима домаћих и страних организација и органа који у оквиру делатности могу да пруже подршку настојању Агенције да се корупција сузбије.

Дамњановић је истакао да је Агенција Министарству правде поднела иницијативу у којој је предложила да се појам јавни фунцкионер прошири тако да обухвата сва лица на највишим извршним функцијама, укључујући шефове кабинета, председника и потпредседника владе, као и специјалне и владине савентнике.

Осим тога, додаје он, имајући у виду препоруке Канцеларије за демократске институције и људска права при ОЕБС и Венецијаске комисије, Агенција је предложила да се прецизније дефинише појам пријаве, као и да када Агенција, поступајући на основу поднете пријаве утврди да нема основа за вођење поступка за одлучивање о постојању повреде Закона, директор Агенције доноси решење којим се пријава одбацује као неоснована.

„Предложили смо и измене и допуне које се односе на област пријаве имовине, прецизирања обавеза Агенције у погледу рокова о изјашњењу на нацрте закона, као и изјашњења надлежних органа на мишљење Агенције“, објаснио је Дамњановић.

Нагласио је да је предлог Агенције да уколико јавни функционер или члан породице жели да задржи пригодан или протоколарни поклон који прелази 10 одсто просечне месечне зараде без пореза и доприноса, а који није од посебног значаја за Србију, аутономну покрајину или локалну самоуправу, може да га откупи по тржишној вредности, а да би процену вредности поклона обављала Републичка дирекција за имовину, пре него што одлучи о откупу.

На питање колика и каква је улога Агенције у изради Националне стратегије за борбу против корупције, Дамњановић је рекао да је она задужена и за вршење надзора над спровођењем стратешких докумената Србије у области борбе против корупције.

Према његовим речима, Агенција користи све расположиве капацитете да реализује захтеве, иако има простора да се кадровски и технички унапреди њен рад, са намером да рационалније искористи постојеће могућности, али и пружи шансу младима који се школују за посао у државним органима, посебно у овако важној области.

„Припремили смо измену систематизације Агенције која би уштедела средства из буџета РС, али се не би одразила на квалитет рада, већ би омогућила нашу већу ефикасност и квалитет. У најскоријем периоду очекује нас отварање три канцеларије Агенције у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу. Тиме постижемо могућност снажнијег спровођења наших надлежности, али се и приближавамо грађанима ван Београда. Једна од мојих жеља је отварање канцеларије у Новом Пазару, да и том делу наше земље покажемо колико нам је битан“, истакао је Дамњановић.

Mali: Prosečna plata u Srbiji u decembru 840 evra

Преузмите андроид апликацију.