“Сматрајући животну жељу свога сина својом материнском и људском обавезом, остварујем је данас као наш заједнички циљ поклањајући Савино животно дело родном месту које је овековечио кроз своју љубав, учинио познатим и славним својим сликама. После несрећне и нагле смрти мога сина као аманет сам задржала толико пута поновљену жељу да његова уметност нађе место и буде сачувана у нашем родном крају. Испуњавајући тај аманет, уверена сам у дубоко разумевање и љубав којом ће бити прихваћен како од грађана Шида, тако и од будућих нараштаја“, ово су речи Персиде Шумановић којима започиње текст даровног уговора на темељу ког је основана Галерија слика “Сава Шумановић“ у Шиду.
Данас уметнички фонд Галерије у Шиду броји 417 дела, од тога 350 слика урађених техником уља на платну и 67 скица у разним техникама (цртеж, пастел, акварел, разблажена темпера).
Сава Шумановић био је један од најпознатијих српских сликара. Рођен је 22. јануара 1896. године у Винковцима. Сматра се једним од најзначајнијих сликара српске уметности двадесетога века. Његов опус обухвата 800 слика и 400 цртежа и скица. Уврштен је у 100 најзнаменитијих Срба.
Након Загреба, Земуна, Париза враћа се у Шид 1928. године, уморан од тешких услова живота, рада и лоших критика. У Шиду слика сремске пејзаже. Његову самосталну изложбу у Београду критичари су веома позитивно оценили. Новац од продаје слика омогућио му је да поново оде у Париз. Ту настају значајне слике: „Луксембуршки парк“, „Црвени ћилим“, „Мост на Сени“. Ова дела карактерише поетски реализам и умерени колористички експресионизам.
По повратку у Шид, 1930, слика локалне пејзаже и актове. Три године ради на циклусу великих платана „Шиђанке“, а касније на циклусу „Берачице“, посвећеном берби грожђа. На изложби у Београду септембра 1939. изложио је 401 платно.
Рат је Саву Шумановића затекао у Шиду и убрзо је овај део Срема постао део усташке НДХ. Због забране ћирилице престао је да потписује своје слике и на тај начин је изразио бунт према репресивним мерама које су све више угњетавале Србе. Нажалост, Сава Шумановић није избегао усташки терор и њега су 30. августа 1942. године убиле усташе. На Велику Госпојину, 28. августа 1942. године, Саву су, заједно са још 150 Срба из Шида, око 6 сати ујутру, ухапсиле усташе и одвеле у Хрватску Митровицу (овај назив Сремска Митровица је носила за време постојања НДХ). Сви они су после мучења стрељани, вероватно 30. августа.
У видео прилогу погледајте шта нам је о Галерији слика “Сава Шумановић“ рекла директорка ове установе Јована Лакић.
Barbi ili Openhajmer – Ko je dobio najveći bioskopski rat 21. veka?
Преузмите андроид апликацију.