Као што знамо, родитељи и старатељи имају одлучујући утицај на начин на који деца доживљавају живот, емоције и себе. Они су, у великој мери, људи који могу да одгајају срећну децу и будуће, срећне одрасле особе
Али који је најефикаснији начин да разговарате са дететом, а да притом пазите да држите границе и улажете у његову срећу? Стручњаци предлажу неке једноставне фразе које можете користити у свакодневном животу и које вам омогућавају да прихватите дечја осећања и да не одступите од својих правила.
Имајући на уму ове основе, издвојили смо најбоље фразе које ће вам помоћи у одгајању срећне деце.
1. „Морам да размислим о томе“
Родитељи су често пребрзи и желе да што пре одговоре својој деци или мисле да увек морају брзо да реше проблем. Рећи „Морам да размислим о томе“ даје вам ауторитет, купује вам време, а такође уводи идеју да људи размишљају о стварима и одмере предности и недостатке пре него што дођу до одговора.
2. „Како се осећаш у вези са тим?“
Многи родитељи превише хвале своју децу. Али уместо да своје узбуђење заснивате на сопственим осећањима, можете једноставно питати дете како се осећа у вези са нечим што је постигло. Лепа ствар у вези са овом фразом је то што не морате нужно да будете узбуђени због свега што дете ради, док истовремено подстиче дете да ступи у контакт са оним што сматра да га испуњава.
3. „Да видимо шта још можемо да урадимо“
Кишни дан, играчка која је поломљена, задатак који није написан или неуксуна храна… Све су то ствари које могу узнемирити дете. Али тајна помоћи детету да се избори са својим разочарањем је у томе да не журите да га „избавите“ од тога. Уместо тога, требало би да му помогнете да научи како да се носи са стварима које га узнемиравају. Таква фраза нуди алтернативна решења за сваки проблем и учи дете да прихвати мале или велике поразе. У суштини ћете му помоћи да научи да се прилагоди и управља са оним што има.
4. „Слушај своје тело“
Када, на пример, дете каже: „Боли ме стомак“, не морате журити да доносите одмах сопствени закључак, уместо тога, помогло би размишљање о могућим узроцима. На овај начин деца уче да обраћају пажњу на своје тело и препознају разлике. Када дете буде могло да препозна шта се дешава његовом телу, моћи ће да реагује на одговарајући начин.
5. „Удахни дубоко“ или „Хајде да направимо паузу“
Сви ми треба да правимо мале паузе у свакодневном животу, али лако је заборавити како. Ова конкретна фраза, међутим, даје јасан тајм-аут и даје неопходан простор и време које детету често треба. На тај начин ћете у суштини научити дете како да успори и управља стресним ситуацијама.
6. „Хајде да покушамо све изнова“
Када ваше дете одбија да једе поврће, дели своје играчке или једноставно не жели у шетњу до парка, ово је добар начин да га подсетите како очекујете да се понаша. Лепота фразе је у томе што му дајете до знања да је његово понашање неприхватљиво, а да га не грдите.
7. „То је одлична идеја“
Подршка идејама вашег детета помоћи ће му да схвати да може ефикасно да реши своје проблеме. Било да је у питању двогодишњак који бира шта ће обући, шестогодишњак који одлучује како да проведе поподне, или осмогодишњак који расправља о томе коју причу да напише, ова фраза у суштини значи да му верујете ма шта оно мисли.
„Osveta mirne dece“: Popularni u školi lošije prolaze u životu
Преузмите андроид апликацију.