Почетна > Србија
Србија

Ђорђевић: Пошта на Савском тргу биће у потпуности исељена до 14. септембра

Пошта на Савском тргу биће до 14. септембра у потпуности исељена и премештена у некадашњу зграду „Борели“ на углу Немањине и Сарајевске улице, рекао је данас вршилац дужности директора ЈП „Пошта Србије“ Зоран Ђорђевић.
пошта
Фото: Wikimedia Commons

Он је навео за Танјуг да је у плану и да на почетку Сарајевске улице буде отворена још једна пошта.

Каже да је још у марту 2021. разматрано где ће бити пресељена Пошта на Савском тргу и да је тада Функција поштанске мреже пребачена у Земун и тиме исељено 50 одсто одсто зграде.

„Исељено је пре пар месеци још 25 одсто у зграду Југословенског речног бродарства у Улици Кнеза Милоша, коју смо добили од Републичке дирекције за имовину и прилагођена је потребама Поште Србије и ту се налази Функција услуга. Остаје да се премести сама ‘пошта’, која се налази приземљу те зграде, у зграду ‘Борели’ на углу Немањине и Савске улице“, рекао је Ђорђевић.

Он је додао да је тај простор веома функционалан, да има подрумске просторије које излазе на другу улицу, тако да ће бити доста функционалнији за пошту.

Напомиње да се тај део града развија због изградње Београда на води, што захтева и већи број пошти.

„Постоји потреба за још једном великом поштом, другу пошту одмах након тога крећемо да стављамо у употребу и она ће бити на почетку Сарајевске улице, тако да ћемо имати две велике поште на размаку од 500 метара, како је и по правилнику“, истакао је он.

Примопредаја зграде Поште на Савком тргу 14. септембра, наводи Ђорђевић, договорена је са министром финансија Синишом Малим, Републичком дирекцијом за имовином и са предузећем Београд на води.

„Формирана је комсија која треба да попише и изнесе имовину поште и да 14. септембра преда формално ту зграду. Такође, та зграда треба да се врати у пређашњи изглед, она је јединствена, ‘сестра’ зграде поште у улици Мајке Јевросиме, где се налази Музеј ПТТ и врло подсећа на њу“, додао је он.

На питање ко ће бити у тој згради, Ђођевић каже да то није њихова надлежност, али да ће ко год то био добити вредан објекат.

„Та зграда је била оштећена у бомбардовању и тада почетком педесетих година је обновљена само да би била у функцији таква каква је била до данас“, објашњава он.

Ђорђевић каже да је план да се у новој згради на углу Немањине и Сарајевске уреде и подрумске просторије, како би се ту довела и достава и поштари.

Наводи да у Србији има 1.534 пошта и додаје да постоји потреба да се мрежа Поште шири.

„Причамо о Е-новчанику који треба да пружи јединствену могућност да кроз тај систем грађани плаћају рачуне и врше промет новца и да не може нико да им украде новац“, додао је он.

Напомиње да је потребно да би Е-новчаник заживео да то предузеће буде присутно у сваком месту у Србји.

Додаје да није био задовљан стањем пошти у Србији када је дошао на чео Поште и да је од 1.534 пошта, за 400 било потребно реновирање зграда, а од тих 400, на пример, 84 није имало тоалет…

Истиче да је то био приоритет претходне две и по године и да барем сада све имају тоалете, али да се и даље мора улагати у поште, јер су, како каже, оне „огледало државе“.

Ђорђевић је на питање каква је финансијска ситуација у предузећу и да ли постоји могућност за повећањем зарада, рекао да су финансије Поште добре и да будућа реорганизација може утицати да се и плате повећају, али да ће се о томе тек разговарати.

„До краја јула имали смо нето приход две милијарде динара и дужнике са три милијарде динара дуга. На рачуну орочено 12 милиона евра и 17 милиона долара, никоме ЈП Пошта Србије није дуговала новац, ниједном добављачу и раднику и немамо ниједан кредит“, рекао је он.

Истакао је да на наплату треба да дође још милијарду динара.

Он је додао да до јануара мора да се реши ситуација са локалним самоуправам и побољша сарадња са Поштом Србије, како би се увећали приходи.

„Имамо добару сарадњу са Министарством финансија, треба да смислимо нове услуге, реорганизујемо пошту и направимо нову систематизацију. Сигуран сам да ће реорганизација донети могућност и да се повећају плате. Причали смо о томе у Министарству финансија, ми имао добит прошле године од три милијарде динара и, уколико држава да одобрење, половину бисмо исплатили радницама као и ранијих година, а половина иде на рачун буџета Србије, као и сваке године до сада“, додао је он.

Каже за Танјуг да ће нова систематизација ускоро бити готова и да је важно да у то буду укључени синдикати.

Зграда некадашње Поште на београдском Савском тргу, ремек – дело је великог српског архитекте Момира Коруновића, ускоро ће, након вишедеценијске запуштености, бити темељно реконструисана.

Једном од најлепших здања предратног Београда биће враћен оригинални изглед, са раскошном фасадом и у идентичним размерама које је имало све до 1944. године.

Након завршетка реконструкције, зграда ће постати нови дом за дечије позориште Бошко Буха, интерактивни дечији музеј, као и библиотеку, док ће се на последњем спрату налазити ресторан и кафић за посетиоце, са отвореним терасама на деловима равног крова.

У непосредној близини, у оквиру Београда на води, биће саграђена и најмодернија двојезична државна основна школа са базеном, као и државни вртић са најсавременијим садржајима за децу, а на метро станици иза зграде реновиране некадашње Главне железничке станице укрштаће се прве две линије поџемне железнице.

Чувени архитекта Момир Коруновић подигао је зграду Старе поште у савременом српско-византијском стилу 1929. године, али је бурна историја закомпликовала њену судбину.

Ово здање, које је поносно истицано на разгледницама старог Београда, током Другог светског рата претрпело је велика оштећења.

По завршетку рата зграда је рестаурирана у духу соцреализма, а са раскошне фасаде, пред којом су многи остајали задивљени, поскидани су орнаментални и декоративни елементи који су је красили.

Predsednica vlade Ana Brnabić u Jablaničkom okrugu

Преузмите андроид апликацију.