Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Какав однос имате према новцу? Стручњаци сматрају да постоје четири групе људи, независно од месечних прихода

Однос према новцу проистиче из дубљих уверења и разлога.
Фото:_Pexels/Karolina Grabowska

Однос према новцу нема увек везе с нашом финансијском ситуацијом нити са околностима у којима живимо, већ проистиче из много дубљих разлога и уверења, кажу стручњаци.

Они сматрају да људи сами по себи нису ни превише добри ни превише лоши у управљању новцем, већ је главно питање шта их је навело да о томе тако размишљају.

– То је много важније од кредитне способности или чак буџета. Запитајте се зашто трошите новац или зашто га не трошите? Тек тада ћете стварно почети да разумете разлоге вашег односа према новцу.

Следећи корак је стварање временске линије значајних финансијских тренутака, тако што ћете хоронолошким редом навести прекретнице које сте имали у вези с новцем. Одатле дефинишите емоције које се повезују са сваким тренутком, а затим запишите поруке које се одражавају у њима.

Да ли је ваша породица избегавала отворено да разговара о новцу или је можда практиковала екстремну штедљивост? Можда је одређени животни догађај довео до потешкоћа с финансијама? Затим идентификујте своју новчану особеност која укључује низ изазова у управљању финансијама. Урадите то на следећи начин:

Обожавате новац

Реч је о ситуацији када неко верује да новац или ствари које се њиме купује могу решити све проблеме.

Не волите новац

Избегавање новца јавља се као резултат уверења да је он лош и да је жеља за богатством негативна. Избегавање укључује и оне који се осећају преоптерећено или тескобно због личних финансија, па због тога игноришу помисао на новац.

Статус

Новац као статусни симбол односи се на оне који верују да је њихова лична вредност повезана с њиховом „нето“ вредношћу.

Забринутост

Осећај отрежњења јавља се код људи који претерано брину о парама. Можда оклевају да троше, чак и на потребне ствари, из страха да ће остати без новца или да ће бити принуђени да се задуже.

Повезивање историје односа према парама с новчаном особеношћу може се користити за идентификацију онога што вас покреће да постигнете циљеве. Када узмете у обзир финансијску трауму, психологију новца и новчану особеност појединца, то пребацује разговор са нивоа постиђености (због лошег односа с новцем) на ниво оснажености јер тако схватате суштину узрока својих ставова.

Naučite male trikove i izbegavajte najčešće greške u kuvanju

Преузмите андроид апликацију.