Почетна > Србија
Србија

Мали: До 15. септембра мора да се дефинише минимална зарада

До 15. септембра мора да се дефинише износ за минималну зараду за наредну годину, изјавио је данас министар финасија Синиша Мали.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Он је гостујући на Пинку казао да су преговори о минималнној заради почели јуче и да су они веома важни јер повећање минималне зараде увек гура и просечну зараду на горе за све.

„Преговори су један социјални дијалог између владе, синдиката и послодаваца. То нису једноставни и лаки разговори јер треба да подрже и запосленост да немате огроман скок у једној години како би послодавци могли да издрже то оптерећење, али и да нађемо меру да одржимо животни стандард радника“, казао је Мали.

Он је навео и да према последњим подацима око 250.000 људи је на минималној заради и да је то неких 10 одсто од укупног броја запослених.

Министар је подсетио да је од 1. јануара ове године повећана минимална зарада за 14,3 одсто.

Мали је казао и да се очекује да ће просечна инфлација ове године до краја децембра бити осам одсто, значи да је повећање минималне зараде веће од просечне инфлације.

„Тако је било и у претходном периоду, управо желимо да омогућимо бољи животни стандард наших грађана“, казао је министар финансија.

Он је навео и податак да је Србија у првих седам месеци ове године имала 2,5 милијарди евра страних директних инвестиција (СДИ), а целе прошле године оне су биле 4,4 милијарди евра.

„Упркос кризи у којој се налази цео свет, можда и највећој од 1928. године и када привреде од којих се не очекује имају проблема, ми имамо новац и потпуно смо стабилни. Наша екобномија и даље расте“, казао Мали.

Министар је наврео и податак да је у Србији према последњем податку 2.367.000 запослених, док смо пре 10 година имали 1,86 милиона запослених.

„Упркос свему што нас је задесило, почев од фискалне консолидације поплава, короне и 500.000 нових радних места је наша привреда креирала једноставно неке ствари смо добро урадили“, казао је Мали.

Према његовим речима, оволики број запослених, али и незапосленост која је на рекордно ниском нивоу, омогућава држави да повећава пензије и плате на здравим основама.

Мали је нагласио и да је Србија на путу да испуни план да просечна зарада у Србији до 2025. буде 1.000 евра, додавши да би до краја ове године просечна зарада требало да износи 810 или 820 евра, а да је она 2012. била 330 евра.

Он је подсетио и да за неколико дана око 205.000 запослених у јавној управи очекује повећање плата, односно од септембра повећање зарада од 5,5 одсто очекује медицинске сестре, неговатељице у установама социјалне заштите, као просветаре и да је то негде око 205.000 запослених у јавној управи.

Од 1. јануара, како је најавио они ће добити додатно повећање плата.

„Са повећањем плата од 12,5 одсто које смо имали у овој години, то је кумулативно 30,6 одсто и то једалеко изнад инфлације. Трудимо се да тај реалан доходак одржимо позитивним, како људима не би опао животни стандард“, казао је Мали.

Он је подсетио и да пензионере од октобра очекује повећање пензија наглашавајући да су за прошлу и ову годину пензије укупно повећане за 55,8 одсто.

Невероватну ствар смо успели да урадимо за наше најстарије суграђане. Сјајна вест је и ако погледате висину инфлације која ће до краја године бити негде око осам одсто, а за две године повећање пензија је преко 55 одсто и то је стварно велики успех“, казао је Мали.

Он је нагласио и да инвеститоори настављају да долазе у Србију, да се отварају фабрике граде се школе, вртићи и да ниједна велика инвестиција није заустављена.

„Имаћемо Експо, национални стадион, Србија постаје атрактивнија и то је једини одржив модел економског развоја који спроводимо од завршетка фискалне консолидације 2018. године“, закључио је министар финасија.

Mali: Imamo viška novca u budžetu, u septembru rebalans

Преузмите андроид апликацију.